Hlavní obsah

Komentář: Studená válka polila ODS živou vodou

Foto: Jan Mihaliček

Jako by se vrátil svět, kterému ODS rozumí.

Reklama

21. 4. 13:45

Opozice má těžké rozhodování, kam pálit dřív. Ukazují se rozdíly mezi oběma koalicemi.

Článek

Do řádných sněmovních voleb zbývá šest měsíců, a tudíž se docela přirozeně stupňuje a dál bude stupňovat soupeření opozičních formací a snaha zaujmout voliče.

A v tom laufu je teď opravdu těžké se rozhodovat, kdo má být hlavní terč, na koho dřív mířit a koho dřív sestřelit.

Obvinit kvůli kauze Vrbětice z velezrady prezidenta Miloše Zemana? Vždyť dlouhé roky zpochybňoval práci české kontrarozvědky a vyloženě se posmíval BIS, že jsou to „čučkaři“, kteří varují před ruskými a čínskými špiony, aniž jediného chytili – až se ucho utrhlo.

Anebo raději „sundat“ premiéra Andreje Babiše? Vždyť nezvládá efektivně řešit epidemickou krizi, a teď navíc jeho vláda ztratila podporu komunistů, doposud věrných spojenců.

V opozici vidíme dva přístupy. Překvapivě jsou radikálnější ti „starší“, tedy koalice Spolu v čele s ODS. Zatímco „mladí“ Piráti jsou umírněnější. Občanští demokraté, jejichž formace s TOP 09 a lidovci podle průzkumů na Piráty ztrácí, potřebují zaujmout a udělat nějakou velkou ránu.

Proto už minulý týden přišli občanští demokraté s návrhem vyslovit nedůvěru Babišově vládě. Rozhodli se podstoupit riziko, že po případném pádu kabinetu bude mít situaci plně v rukou nevyzpytatelný prezident Zeman, a navíc sestřelení vlády v krizi a těšně před volbami může leckdo vidět jen jako politikaření.

Kolice Spolu si vyhodnotila, že se musí odlišit od Pirátů a ukázat voličům – naštvaným z rok trvajících omezení, která nikam nevedou – že se jich alespoň někdo nějak viditelně zastane.

Piráti to nejprve odmítali jako plané gesto, ale po týdnu se také probrali a přišli s vlastním návrhem, snad aby nevypadali, že jsou na Babiše moc mírní. Chtějí rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, i když vědí, že sami dělají plané gesto – 120 hlasů nutných pro takový krok ve Sněmovně zcela určitě nenajdou.

Ještě větší rozdíl mezi opozičními koalicemi vidíme teď v kauze Vrbětice. ODS je od sobotního večera, kdy premiér Babiš s ministrem Hamáčkem zveřejnili detaily o ruské akci, mimořádně aktivní a stojí na barikádách. Naopak Piráti byli od počátku zdrženlivější.

Možná šéf Pirátů Ivan Bartoš nechtěl podlehnout hysterii a účastnit se soutěže s ostatními politiky, kdo napíše na Twitteru nejrychleji tweet s nejtvrdším postojem vůči Rusku. Jenže v bezprecedentní krizi přece jen jaksi čekáte, že jeden z vážných kandidátů na příštího premiéra rychle vystoupí s prohlášením k veřejnosti a oznámí, jak by sám na místě nejvyšším postupoval.

ODS je teď jako politá živou vodou. Jako by se vrátil svět studené války a roků po ní, svět, jemuž rozumí. V médiích k tématu vystupují Fiala, Vondra, Vystrčil, Žáček nebo Černochová a všichni působí přesvědčivě a kompetentně. Berou to jako vyvrcholení 15 let trvajících ruských záškodnických akcí, které začaly kolem plánů na stavbu amerického radaru v Brdech.

Je to vlastně logické, protože „mladí“ Piráti přirozeně studenou válku moc neznají a ani jí nechtějí rozumět. Nemohou si ani pamatovat sílu momentu z června 1991, kdy Československo opustil poslední železniční transport s ruskými vojáky – a země definitivně přestala být ruskou provincií. Třeba Ivanu Bartošovi tehdy bylo jedenáct let.

Až další průzkumy ukážou, jestli radikálnější postoje ODS a spol. ocení i voliči, kteří si přejí konec zemanovsko-babišovské éry a váhají mezi koalicemi vedenými Piráty a občanskými demokraty.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené