Hlavní obsah

Komik Gervais špičky Hollywoodu nešetřil: O reálném světě nic nevíte. I Greta byla ve škole víc než vy

Foto: Profimedia.cz

Oscary ověnčený Tom Hanks: Kamery zachytily jeho výraz v okamžiku, kdy průvodce večerem – Ricky Gervais – přirovnal společnost Disney (která Hankse opakovaně zaměstnává) k Islámskému státu.

Reklama

6. 1. 2020 17:12

Britský komik Ricky Gervais, který je známý svým drsným humorem, už popáté provázel udílením Zlatých glóbů a v noci na dnešek si při ceremoniálu v Los Angeles znovu nebral servítky.

Článek

Novináře rozhodující o vítězích označil za rasisty, část přítomných nazval „zvrhlíky“ a herecké hvězdy nařkl z toho, že by nejspíš pracovaly i pro teroristickou síť Islámský stát. Zároveň přítomné ujišťoval, že předávání filmových cen už víckrát moderovat nebude.

Slavnostní večer Gervais zahájil osmiminutovým projevem s několika vulgarismy, které režie televizního přenosu vypípala. Posluchačům například vzkázal, aby v případě vítězství zbytečně ceremoniál neprotahovali, vzali si svou cenu, poděkovali „svému agentovi a svému Bohovi“ a „šli do prdele“.

Foto: Profimedia.cz

Jako opaření. Áčkové hvězdy - mezi nimi herec Brad Pitt či režisér Quentin Tarantino - poslouchají Gervaisovu úvodní řeč.

„Když dneska vyhrajete, nevyužívejte to jako platformu pro politický projev. Vůbec vám nepřísluší poučovat veřejnost o čemkoli. O reálném světě nevíte nic. Většina z vás strávila ve škole míň času než Greta Thunbergová,“ vtipkoval Gervais s odkazem na švédskou environmentální aktivistku.

Kromě toho, že prý nikdo není zvědavý na názory celebrit, také podle moderátora nikoho nezajímají ani filmy. „Nikdo nechodí do kina, nikdo nekouká na televizi. Všichni koukají na Netflix,“ řekl Gervais o streamovací platformě, jejíž díla si letos vysloužila 34 nominací na Zlaté glóby.

Vedle převahy Netflixu pak britský komik komentoval i převahu bělochů mezi umělci navrženými na ocenění. Porotci podle něj u některých prestižních kategorií ignorovali „mnoho talentovaných lidí“ s odlišnou barvou pleti. „Bohužel se s tím ale nedá nic dělat, hollywoodští zahraniční novináři jsou všichni velcí, velcí rasisté,“ prohlásil Gervais.

O mnoho lépe na tom podle něj nejsou ani herci, neboť jim prý nezáleží na tom, kdo financuje produkci jejich filmů či seriálů. „Tvrdíte, že jste uvědomělí, ale ty firmy, pro které pracujete – neuvěřitelné! Apple, Amazon, Disney. Kdyby ISIS (Islámský stát) spustil streamovací službu, volali byste svému agentovi, že jo?“ provokoval britský komik.

Níže: Děkovná řeč Toma Hankse, který získal cenu Cecila DeMilla za přínos světové kinematografii:

V jeho vtipech nechyběly ani narážky na skandály související se sexuálním obtěžováním, přičemž Gervais například přítomné „filmové a televizní funkcionáře“ označil za zvrhlíky. Přirovnával je přitom k někdejšímu mocnému hollywoodskému producentovi Harveymu Weinsteinovi, jehož údajnými sexuálními zločiny se dnes začíná zabývat soud v New Yorku.

V podobných momentech očividně některým lidem v obecenstvu nebylo příliš do smíchu, Gervais ale opakovaně ujišťoval, že jeho vtipy už na Zlatých glóbech víckrát nezazní. Podle agentury AP nebylo možné při nedělním přenosu přehlédnout, že některé členy publika už Gervaisův styl unavuje.

K věci se během večera vyjádřil i předseda Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Lorenzo Soria, který se dožadoval ujištění, že Gervais svá slova myslí vážně. „Ricky, pořád říkáš, že tohle je naposled, co moderuješ. Proboha tě prosím, potvrď to písemně,“ řekl Soria.

+3

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované