Hlavní obsah

Končící ředitel Chalupa Horáckou galerii znovu otevře v úterý

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě na Žďársku se pro návštěvníky po pauze způsobené koronavirem znovu otevře 12. května.

Článek

Pro dlouholetého ředitele Josefa Chalupu to může být poslední symbolické otevírání bran galerie, v září odchází do důchodu. V galerii pracoval od roku 1976, od roku 1978 jako její ředitel.

Dnes osmašedesátiletý historik umění, rodák z Hodonína, nastoupil do galerie, která měla k dispozici čtyři místnosti novoměstského zámku a sbírkový fond čítající ani ne dvě stovky děl, řekl v rozhovoru s ČTK. Rok spával v ředitelně na lůžku vytvořeném ze sražených čalouněných stoliček.

Dnes má galerie, která je jednou ze tří galerií zřizovaných Krajem Vysočina, přes 10.000 sbírkových předmětů, včetně 1200 obrazů, asi 3500 kreseb a grafik, téměř 2000 plastik a přes 3000 sklářských artefaktů. Roční návštěvnost galerie je okolo 16.000 lidí. Má k dispozici zámek, který do roku 1948 patřil brněnské nadaci šlechtičen. Později v něm byly byty, lesní učiliště a v části galerie založená v roce 1964.

Původní omezené prostory se díky postupné rekonstrukci zámku a jeho hospodářských budov podařilo rozšířit. Přesto ještě asi polovina areálu na rekonstrukci čeká, řekl Chalupa. Složitá a dlouhodobá rekonstrukce byla podle něj jedním z důvodů, proč o jeho místo ředitele dlouhá léta zájem nikdo neměl a přes nabídky nechtěl odejít ani on sám, nechtěl opouštět nedokončenou práci. Na nástupci, kterého Kraj Vysočina vybere, by ocenil, kdyby na už udělané práce navázal.

Galerie nabízí stálé expozice několika významných sochařů včetně Vincence Makovského, Jana Štursy nebo Josefa Mařatky. V loňském roce se stálá expozice rozšířila o díla Josefa Klimeše, který se narodil v nedalekém Měříně. Patřil mezi výtvarníky, kteří zazářili na výstavě Expo 58, je autorem plastiky Rovnováha, která stojí u pražského Barrandovského mostu.

Kvůli koronaviru galerie některé plánované výstavy zrušila. Odřekla také letní hudební workshop Sluhohraní i hromadné akce pro děti. V místnosti, která obvykle slouží jako dílna, tak dostanou prostor díla Arnošta Košíka, sochaře a novoměstského rodáka, který by 13. května oslavil sté narozeniny.

Asi do poloviny června bude prodloužená výstava Výtvarná Vysočina, která měla skončit 26. dubna. Některé z plánovaných výstav galerie vůbec neinstalovala, nabídla jen virtuální prohlídku děl. K Velikonocům to měla být výstava Ikony - obrazy neviditelného světa.

Výpadek příjmů kvůli neprodaným vstupenkám odhadl ředitel na 120.000 korun. Doufá, že se návštěvníci začnou pomalu vracet. Původně plánované zdražení vstupného na 50 korun ale raději zrušil. Za 40 korun je tak možné prohlédnout si rozsáhlé sbírky obrazů a především plastik. Podstatná část z nich pochází z pozůstalostí umělců, doplnil ředitel.

Reklama

Doporučované