Hlavní obsah

Koronavirus se chová nepředvídatelně, říká Chlíbek. S nadějí hledí k jižní Evropě

Foto: Vít Šimánek, ČTK

Roman Chlíbek.

Reklama

Letní vlna epidemie koronaviru je dál na vzestupu. „Myslím, že to hlavní přijde teprve na podzim,“ říká k tomu epidemiolog Roman Chlíbek. Upozorňuje ale, že je těžké to odhadnout.

Článek

Laboratoře za posledních sedm dní zjistily 14 710 případů, což je v porovnání s minulým týdnem o zhruba 4500 více.

Hospitalizováno je s covidem aktuálně 725 lidí, což je nejvíce od konce dubna. V těžkém stavu je podle Ministerstva zdravotnictví 29 pacientů.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel, je nejvyšší v Praze (227), nejnižší v Libereckém kraji (83).

„Viděli jsme, že se virus umí chovat nepředvídatelně,“ říká pro Seznam Zprávy epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, podle něhož Česko nárůst případů očekávalo na základě informací ze zemí Evropy, například z Portugalska či Itálie. „Doufejme, že se to bude vyvíjet podobně a dojde k určité stagnaci a poklesu.“

Chlíbek podotýká, že je těžké odhadnout, jak dlouho současná vlna bude pokračovat. „Lze se domnívat, že by nemusela mít trvalý vzestup až do podzimu nebo zimy. Pořád si myslím, že to hlavní přijde teprve na podzim,“ pokračuje.

Upozorňuje, že koronavirus umí obejít i vysoké teploty, které obvykle respiračním virům nesvědčí. „Přizpůsobuje se třeba i zaváděnému očkování, umí se přizpůsobovat prodělané infekci a imunitě po prodělání nákazy,“ vypočítává epidemiolog. „Snaží se za každou cenu přežít.“

Podle něj je jasné, že budou přibývat desítky až stovky hospitalizací, protože je v populaci řada lidí s chronickými onemocněními, u nichž hrozí závažný průběh nemoci. Neměla by se ale opakovat situace z minulosti, kdy byly nemocnice přeplněné. „Tehdy je plnili i relativně zdraví lidé, u kterých měl covid těžký průběh, což už nyní tolik nevídáme.“

Stoprocentní lék není

Za nejlepší způsob, jak se chránit, označuje očkování. „Zatím nemáme nic lepšího. Léky, které se objevují, jsou sice pořád účinnější a účinnější, ale pořád nemáme stoprocentně účinné antivirotikum, které by umělo ten virus zabíjet.“

Lidé by podle něj očkování neměli podceňovat, ať už jde o třetí dávku, případně u ohrožených skupin o čtvrtou. V místech s velkým výskytem lidí se lze chránit i respirátorem, míní. „Nejsou sice stoprocentní, ale efekt tady je.“

Současnou vlnu nicméně nemá za takovou, aby ministerstvo muselo respirátory zavádět plošně. „Myslím, že pokud by se na podzim objevil dramatičtější výskyt, nezbyde nic jiného, než k tomu přistoupit minimálně v hromadných zařízeních, zdravotnických zařízeních, nebo u návštěv v domovech důchodců. Všude tam, kde jsou pacienti, u nichž je riziko mnohem vyšší. Na to bychom měli být připraveni,“ uzavírá.

Reklama

Související témata:

Doporučované