Hlavní obsah

Koronavirus se připomíná. Čína hlásí víc lokálních nákaz než za celý rok

Foto: Yung Chi Wai Derek, Shutterstock.com

Letecký pohled z 12. března 2022 na rozestavěnou provizorní nemocnici a izolační zařízení pro pacienty s covidem-19 v Hongkongu.

Reklama

14. 3. 2022 11:55

Pevninská Čína ohlásila za minulý den 1337 lokálních nákaz koronavirem a tamní úřady oznámily, že od začátku roku má země místně šířených symptomatických případů covidu-19 víc než za celý loňský rok.

Článek

Nejhorší situace je v Hongkongu, kde za 24 hodin našli téměř 27 tisíc nových nakažených a za totéž období tam na covid-19 zemřelo 249 lidí. Správkyně Carrie Lamová ale řekla, že úřady nehodlají dále zpřísnit sociální omezení.

V pevninské Číně od začátku roku zaznamenali přes 9 tisíc symptomatických případů covidu-19, přičemž za celý loňský rok jich bylo 8378. Od minulého týdne jsou infekce hlášené z celého území - Pekingu, Šanghaje, provincií Kuang-tung, Ťiang-su, Ťi-lin, Šan-tung i Če-ťiang na východním pobřeží. Podle úřadů se situace zhoršila minulý týden a může ohrozit čínskou ekonomiku.

Ve více než třímilionovém Čchang-čchunu na severovýchodě pozastavila výrobu automobilka Toyota, město je uzavřené. Čchang-čchun je střediskem provincie Ťi-lin, kde je nových případů vůbec nejvíc. Mezi jednotlivými městy tam mohou lidé cestovat pouze s policejním povolením. Uzávěra platí i v sedmnáctimilionovém průmyslovém středisku Šen-čen na jihu, kde lidé mají pracovat z domova. Dočasně tam byla zastavena městská doprava.

Přes přibývající nákazu nejsou hlášena nová úmrtí, takže Čína má od roku 2020, kdy byl v tamním Wu-chanu virus poprvé ohlášen, stále 4636 mrtvých. Virem se v zemi s 1,4 miliardy obyvatel podle úřadů nakazilo 116 900 lidí.

Hongkong měl v sobotu 32 tisíc nových nákaz, dnes jich ohlásil 26.908 a kromě toho 249 úmrtí. Hongkong má 7,4 milionu obyvatel a od začátku epidemie se tam nakazilo přes 700 tisíc lidí a zemřelo přes 4 tisíce lidí. (Situaci jsme se detailně věnovali v této zprávě.)

Lamová v pondělí řekla, že úřady nepočítají s dalším omezováním shromažďování, protože pro to už není ani prostor. Teď je povolena společnost pouze dvou lidí a většina společenských prostor a škol je zavřená. Nošení roušek je povinné všude a týká se i fyzické aktivity venku.

Obrazem: vlna covidu v Hongkongu

+8

„Vláda musí být při dalším zpřísňování opatrná, protože je třeba brát ohled i na psychické zdraví lidí,“ řekla Lamová.

Hongkongské hranice jsou uzavřené dva roky, přijímá se minimum letů a platí zákaz i pro tranzitní výstup.

Indie dnes oznámila, že od středy začne očkovat děti ve věku 12 až 14 let a všichni dospělí starší 60 let budou moci dostat posilovací dávku vakcíny. Dosud byly třetí dávky v této věkové skupině určené pouze lidem trpícím jinou chorobou a také zdravotníkům.

Reklama

Doporučované