Hlavní obsah

Jurečka se bojí výpovědí kvůli očkování. Se svým strachem je ale osamocen

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Marian Jurečka tvrdí, že ze sociálních služeb by mohlo odejít až 15 % lidí. Ředitelé domovů si to nemyslí.

Reklama

6. 12. 2021 16:20

Příští ministr sociálních věcí Marian Jurečka zpochybnil povinné očkování zaměstnanců v sociálních službách. Bojí se hromadných výpovědí. Stojí proti němu ale zkušenosti ze zahraničí i slova českých expertů z praxe.

Článek

Nastupující ministr sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) zpochybnil zavedení povinného očkování proti covidu-19. V pořadu Otázky Václava Moravce Jurečka řekl, že pokud stará vláda povinné očkování zavede, nová vláda toto opatření zruší. Ze sociálních služeb by totiž podle něj mohlo odejít až 15 % lidí.

„Já mluvím s poskytovateli, řediteli jednotlivých typů sociálních služeb, a ti mají na rozdíl od paní ministryně (Jany Maláčové – pozn. red.) obrovskou obavu z toho, že tam neodejde nějaké 1 % lidí. Tam odejde z těch dneska zhruba 25 až 30 % neočkovaných lidí klidně třeba celá polovina. To bude obrovský problém, jak vůbec zajistit fungování,“ řekl kandidát na ministra sociálních věcí.

O chvíli později tato slova zopakoval. Poskytovatelé sociálních služeb podle Jurečky mají z odchodu zaměstnanců obavu.

Jurečka se podle svých slov setkal s jedním z významných poskytovatelů sociálních služeb na Moravě. Říkal prý Jurečkovi, že v případě spuštění povinného očkování očekává odliv pracovníků. „Na základě jeho odhadu 10 až 15 procent, ne 1 procento. Není to můj odhad, je to jeho odhad jako ředitele. To chceme riskovat?,“ ptal se Jurečka.

O jednom procentu mluví proto, že zahraniční zkušenost říká, že povinné očkování odradilo od setrvání v oboru méně než procento zaměstnanců.

„A kam by šli?“

Proti Jurečkovým slovům navíc stojí nejen data ze zemí, kde povinné očkování schválili, ale i názory ředitelů českých domovů pro seniory, které redakce Seznam Zpráv oslovila. A také názor Asociace poskytovatelů sociálních služeb, která sdružuje všechny české zaměstnavatele v sociálních službách.

Za pravdu dávají spíše dosluhující ministryni Maláčové (ČSSD), podle které by při zavedení povinného očkování proti covidu mohlo odejít přibližně jedno procento zaměstnanců v sociálních službách.

Pokud dojde k nějakému odlivu zaměstnanců… Kam by měli jít? Mají od nás práci, benefity, všechno možné. Nechávají se očkovat na žloutenku, proč by se neměli nechávat očkovat na covid?
Jan Gabriel, ředitel Domova pro seniory Liberec

Seznam Zprávy oslovily čtyři ředitele domovů pro seniory napříč republikou. Nikdo z nich neočekává odchod zaměstnanců kvůli povinnému očkování. Ani Jana Žouželková, ředitelka městských sociálních služeb v Jurečkově rodném Přerově. Naočkovaných je tam podle ředitelky zatím 74 procent zaměstnanců.

„Nepředpokládám, že by kvůli tomu byl velký odliv těch, kteří zatím nejsou očkovaní. Samozřejmě mají svůj postoj, svůj přístup, ale já osobně nevěřím, že by měla odejít třeba polovina nebo třetina z nich,“ řekla Žouželková. „Nikdo za mnou kvůli očkování nepřišel. Kvůli testování se rozhodl odejít jeden člověk, to bylo o letních prázdninách. Když nyní hovořím se zaměstnanci… Nic takového jsme nezaznamenali,“ dodává.

Zaměstnanci kvůli očkování odcházet nebudou, myslí si ředitelka českobudějovického Domova pro seniory Máj Petra Zimmelová. A přidává i několik argumentů, proč podle ní odchod zaměstnanců nehrozí. V jejím domově je naočkovaných 85 procent zaměstnanců, ani ze zbylých 15 procent ale podle ní nikdo nemluví o tom, že by z práce odešel. Zaměstnanci jí prý říkají, že po zavedení povinného očkování se zkrátka nechají naočkovat.

„Odchod zaměstnanců někam jinam bude samozřejmě komplikovanější v případě, že by to mělo být jenom kvůli povinnému očkování, protože většina z nich má pro tyto profese specializaci. Mají vzdělání, mají kurzy, v té profesi jsou relativně dlouho. Pokud by chtěli odejít jen z tohoto důvodu, tak budou muset úplně někam jinam, mimo obor. Mimo sociální služby, protože ta povinnost by na ně padala všude,“ říká Zimmelová.

Podmínky zaměstnanců v sociálních službách už podle ní nejsou tak neatraktivní jako dřív, proto si změnu zaměstnání dobře rozmyslí.

„Byla bych ráda, aby měli platy ještě lepší, než v tuto chvíli mají, pořád to není dost, ale už to není taková katastrofa. Jejich platy již nejsou velmi nízké. Není to věc, která by hrála roli, pokud přemýšlejí o očkování, tedy zda kvůli němu profesi neopustit. A další argument je, že trh práce začíná být poměrně komplikovaný. Nemyslím si, že by v současné době bylo extrémně mnoho pracovních příležitostí,“ říká Zimmelová.

Podobně uvažují i další ředitelé domovů pro seniory, které redakce oslovila. Z povinného očkování zaměstnanců v sociálních službách obavu nemají, naopak je spíš vítají.

„Nevím, jak velký problém je to pro zaměstnance. Z mého pohledu je to poměrně logický krok, mělo by to tak být, zkrátka pečujeme o klienty. Mám být chráněn, abych ochránil ostatní. Souhlasím s tím,“ říká Jan Gabriel, ředitel Domova pro seniory Liberec. „Pokud dojde k nějakému odlivu zaměstnanců… Kam by měli jít? Mají od nás práci, benefity, všechno možné. Nechávají se očkovat na žloutenku, proč by se neměli nechávat očkovat na covid?,“ dodává.

V jeho domově je 85 % zaměstnanců očkovaných a žádný signál, že by ti zbylí měli odejít, nezaznamenal.

Anketa

Mají se lidé, kteří pečují o rizikové seniory, povinně očkovat?
Ano
54,3 %
Ne
45,7 %
Celkem hlasovalo 9141 čtenářů.

Podobně vysokou proočkovanost hlásí i Domov U Biřičky v Hradci Králové. „My máme proočkovanost nějakých 88, možná už 90 procent zaměstnanců. Ostatní se, myslím, doočkují, když to bude povinné. Jestli kvůli tomu někdo odejde, tak možná jednotky lidí, jestli dostanou nějakou jinou super nabídku. Rozhodně to neohrozí chod domova, žádný exodus se určitě nechystá,“ říká ředitelka rozsáhlého domova pro seniory Daniela Lusková.

V zahraničí odešlo necelé procento zaměstnanců

Nastupující ministr sociálních věcí Jurečka v televizi kritizoval to, že v otázce povinného očkování nezaznělo jasné stanovisko Asociace poskytovatelů sociálních služeb. „Já se ptám: Asociace poskytovatelů sociálních služeb vám, paní ministryně, k této vyhlášce za sektor Ministerstva práce a sociálních věcí dala palec, že to je ok? Já tu informaci nemám,“ řekl Jurečka.

Máme ze zahraničí informace, že odešlo od 0,4 do 0,9 procent zaměstnanců. Očekáváme, že i v České republice by to mohlo být kolem jednoho procenta. Bavíme se o 1000 nebo 2000 zaměstnancích.
Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký ovšem pro Seznam Zprávy potvrdil, že ministerstvo asociaci oslovilo a že většina poskytovatelů podporuje povinné očkování.

„Necelé čtyři pětiny jsou pro povinné očkování. Nutno dodat, že jsme se neptali všech zaměstnanců, ale ředitelů jakožto zaměstnavatelů. Jsou samozřejmě obavy, aby nedocházelo k většímu odlivu zaměstnanců. Dnes jsme od ministerstva dostali návrh vyhlášky k připomínkování. Očkování je u sociálních služeb definováno tak, že se týká všech zaměstnanců včetně dalších osob, které se podílí na poskytování sociálních služeb, čili je to ta nejširší forma,“ popsal Horecký.

Ptali se podle slov na zkušenosti kolegů v pěti evropských zemích, kde už touto povinností buď prošli, nebo je již zveřejněná, byť ještě nevypršel termín, do kdy musí být všichni proočkováni.

„Máme od nich informace, že odešlo od 0,4 do 0,9 procent zaměstnanců. Očekáváme, že i v České republice by to mohlo být kolem jednoho procenta. Bavíme se o 1000 nebo 2000 zaměstnancích, pokud by šlo o jedno až dvě procenta, protože v České republice pracuje v sociálních službách něco přes 100 tisíc lidí,“ dodal Horecký.

Reklama

Doporučované