Hlavní obsah

„Rozříznu tě vejpůl.“ Lékaři vyhrožovali, protože podpořil očkování dětí

Foto: Profimedia.cz

Proti zavedení povinného očkování, byť jen pro některé skupiny, Francouzi pravidelně protestují. Snímek ze zářijové demonstrace v Paříži.

Reklama

29. 11. 2021 6:30

Francie se mobilizuje proti covidu. I tam rychle nastupuje další vlna pandemie a politici i lékaři se pokoušejí propagovat hlavně očkování. Můžou kvůli tomu dostávat i výhrůžky smrtí, jak se přesvědčil i lékař z Cagnes-sur-Mer.

Článek

Zatímco ještě na začátku předminulého týdne byli takřka všichni ve Francii přesvědčeni, že epidemie je pod kontrolou, teď už se na to dívají jinak. Obrat přišel rychle. Výjimkou není ani okolí Nice, pátá vlna epidemie covidu-19 je tam v plné síle.

Počet případů nákazy v departementu Alpes-Maritimes se za poslední týden výrazně zvýšil, rychle se vyšplhal nad hranici 200 případů na 100 000 obyvatel. Region od pondělí otevírá očkovací centra pro všechny dospělé starší 18 let, kteří chtějí dostat třetí dávku.

Doktor Jérôme Barrière působící právě na Azurovém pobřeží na Twitteru podpořil záměr ministra zdravotnictví Oliviera Vérana zahájit masivní očkovací kampaň. Současně se vyslovil pro očkování dětí ve věku od 5 do 11 let. A za to si prakticky ihned vysloužil výhrůžky: „Ruce pryč od našich parchantů“, nebo „Dotkni se mých dětí a rozříznu tě vejpůl!“.

Francouzské četnictvo slíbilo, že pachatele předvolá. „O tom, zda existují důvody pro trestní stíhání, rozhodne soud,“ uvedlo s tím, že výhrůžka smrtí představuje trestný čín, za který hrozí až půlroční vězení nebo pokuta 7,5 tisíce eur (asi 192 tisíc korun). Četnictvo očekává, že autor příspěvků bude snadno dohledatelný, pokud žije ve Francii, pomocí IP adresy nebo informací, které poskytl Twitteru při zakládání účtu.

Ale Barrière není jediný, kdo se stal terčem podobně urážlivých a výhrůžných zpráv. Lékaři po celé Francii četli nejenom nenávistné příspěvky na sociálních sítích, ale i anonymní dopisy. Francouzská unie pro svobodnou medicínu – syndikát (UFML-S) uvádí, že někteří lidé dokonce obviňují lékaře z toho, že jsou „spoluviníky genocidy“.

Část Francouzů si plete ochotu se očkovat s volebním lístkem. Je to naprosto iracionální, ale svým způsobem logické.
Jérôme Barrière, francouzský onkolog

Prezident Syndikátu Jérôme Marty si nemyslí, že toto chování je „okrajové“. „Vidíme jen špičku ledovce,“ řekl. Lékaři se o tom prý neodvažují mluvit ze strachu, že v případě zveřejnění ještě více pobouří autory zpráv.

„Kdo napadá lékaře, ovlivňuje celou naši společnost,“ uvádí UFML-S v tiskové zprávě, která vyzývá zdravotníky, aby tyto výhrůžky systematicky oznamovali policii a aby je současně hlásili i na platformě Pharos (vládní platforma umožňující uživatelům internetu hlásit nezákonný obsah a chování).

Výhrůžky ho neodradí

Onkolog a předseda lékařské komise polikliniky Saint Jean v Cagnes-sur-Mer Jérôme Barrière se na Twitteru profesionálně vyjadřuje k očkování už od začátku pandemie. „Naposledy jsem komunikoval znepokojení mnoha zdravotníků kvůli tomu, že bychom neměli zapomínat na děti od 5 do 11 let. Všichni nemusí souhlasit, ale máme právo se vyjádřit,“ vysvětluje lékař.

Barrière bojuje také například za to, aby respirátory FFP2 byly propláceny imunodepresivním pacientům. „Mnoho z nás lékařů, ale i občanů zapojených do života města, se vyjadřuje na sociálních sítích, abychom svobodně a demokraticky informovali,“ napsal v příloze ke své stížnosti na policii. Výhrůžka smrtí byla posléze stažena.

Lékař se o očkování proti covidu začal zajímat jako onkolog kvůli svým pacientům, kteří mají oslabenou imunitu a jsou tudíž náchylnější k nákaze a vážnějšímu průběhu nemoci: „Publikovali jsme několik vědeckých studií o účinnosti vakcíny u onkologických pacientů a jasně prokázali, že účinnost vakcíny Pfizer byla dobrá, pokud jsme interval mezi prvními dvěma dávkami zkrátili na 3 až 4 týdny, aby byli rychleji chráněni, a za dalších 6 měsíců jsme aplikovali třetí dávku. Nyní studujeme dokonce možnost dát těmto pacientům čtvrtou dávku.“

Foto: Štěpánka Strouhalová

Jérôme Barrière, onkolog a předseda lékařské komise polikliniky Saint Jean.

Vakcína místo volebního lístku

Někteří lidé jsou příliš citliví na zjednodušené informace, reaguje lékař na výhrůžky a protesty, které ve Francii zaplňují ulice mnoha měst, včetně Nice. „Část Francouzů si plete ochotu se očkovat s volebním lístkem. Je to naprosto iracionální, ale svým způsobem logické,“ přiznává lékař v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

„Lidé, kteří mají strach, neslyší na logické argumenty, a to je často případ lidí ze znevýhodněné sociální vrstvy. Nechávají se méně očkovat a nesouvisí to s cenou, protože vakcína je zdarma, ale se špatným pochopením důležitých informací,“ míní Barrière. „Tito lidé si berou jako záminku svobodu jednotlivce, ale to ji pochopili špatně. Protože jak víme, svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ dodává.

Doktor Barrière s ohledem na výhrůžky, které dostal, zdůrazňuje, že očkování není ve Francii pro nikoho povinné, a tak nebude ani pro děti. Vítá, že některé země už s očkováním dětí začaly. „Je to posílení prevence závažných forem covidu-19, ale také to zajistí pravidelnou školní docházku a zrušení roušek ve vyučování,“ argumentuje.

Vyplatí se drahý arzenál?

Další účinné řešení může představovat ošetřování vzduchu v uzavřených prostorech. Radnice města Cannes letos v září do tříd v městských školách nainstalovala 300 detektorů oxidu uhličitého a 120 čističek vzduchu. Je to nástroj, který podle starosty Davida Lisnarda „umožňuje optimálně řídit kvalitu vzduchu v místnostech a zabránit tak aerosolovému šíření viru“.

Investice stála Cannes 250 tisíc eur (asi 6,4 milionu korun), což je částka, kterou si ne každé město ve Francii může dovolit. Jak se však shodují odborníci, je to sice drahá prevence, ale ve výsledku výrazně úspornější v porovnání s náklady na léčení nemocných, které stojí miliardy. „Vakcína je dobré opatření, ale není dostatečná, a je proto důležité použít všechny další možné metody,“ domnívá se doktor Barrière.

Vakcína byla vyvinuta příliš rychle, takže je možné, že není dobrá. Nevíme, co je v tom a neznáme vedlejší efekty v budoucnosti, tak zní argumenty nejen mnoha Francouzů proti očkování. V podobném duchu se vyjadřuje sedmapadesátiletá Isabelle z francouzského Antibes. „Kdybych nemusela, určitě jsem se nenechala očkovat, ale pracuji jako pečovatelka u seniorů, takže mi nic jiného nezbývalo.“

„Nakazíme se všichni, je to loterie“

Doktor Christian Lacour, specialista páteřní chirurgie z kliniky Saint Jean, říká, že by byl ochotný připustit oprávněnost takových argumentů na začátku očkovací kampaně, kdy se v situaci těžko orientovali i lékaři.

Foto: Štěpánka Strouhalová

Specialista páteřní chirurgie z kliniky Saint Jean doktor Christian Lacour.

„Dnes to ale nemá žádnou logiku. Miliardy lidí už byly za ten rok očkovány a dnes už máme pozitivní výsledky. Proti tomu jsou k dispozici všechny důkazy o následcích: statisíce obětí, případy s dlouhodobými následky, někdy i na celý život, včetně nevratných změn na mozku či vážné omezení plicní kapacity,“ argumentuje Lacour.

„Z mého hlediska chirurga takový pacient, který může být v těžkém stavu například po úrazu páteře, riskuje nevratnou paralýzu, pokud ho nemohu okamžitě operovat kvůli pozitivnímu nálezu na covid,“ vysvětluje Lacour.

„Někteří lidé si myslí, že když nebudou nic dělat, mají šanci, že virus nechytí. To je nesmysl! Dříve nebo později se všichni nejspíš nějak nakazíme, je to loterie,“ soudí onkolog Barrière a připomíná, že vakcíny proti covidu-19 jsou založené na dlouholetých výzkumech. „Jak dlouho chtějí odpůrci čekat, než si budou vakcínou jistí? Rok, 5 let, 10 let? To už budeme všichni mrtví,“ dodává s nadsázkou.

Odborníci z kliniky Saint Jean se shodují, že pátá vlna bude s ohledem na její rychlý nástup dělat Francii velké starosti, přestože je v zemi alespoň jednou dávkou očkovaných už přes 50 milionů lidí (přes 77 %).

Reklama

Doporučované