Hlavní obsah

Pro povinné očkování je 52 % Čechů, proti 42 %, ukázal průzkum

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Očkování v jednom z pražských vakcinačních center.

Reklama

23. 12. 2021 13:01

Při pohledu na další vývoj epidemie jsou občané ale spíš optimisté. Podle 33 procent se situace bude příští rok zlepšovat, zhoršení čeká 14 procent lidí.

Článek

Česká společnost je v názoru na povinné očkování proti nemoci covid-19 rozdělena. Souhlasí s ním 52 procent lidí, a 42 procent nikoliv, přičemž mezi nenaočkovanými je proti němu 89 procent lidí a mezi očkovanými 26 pct lidí. Očkovaní a neočkovaní výrazně jinak vnímají i nebezpečnost koronaviru. Šestapadesát procent těch, kteří se proti nákaze nenechali očkovat, si myslí, že vakcinace je nebezpečnější než samotný koronavirus, zatímco mezi očkovanými si to myslí 13 procent občanů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti NMS Market Research, která jeho výsledky poskytla ČTK.

Mezi všemi dotázanými souhlasila s názorem, že očkování proti covidu je nebezpečnější než sama nemoc, čtvrtina lidí. Opačného názoru bylo 63 procent respondentů.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že podle 69 procent očkovaných jsou ti, kteří odmítají očkování, často obětí dezinformací. Proti tomu se ohradilo 74 procent neočkovaných.

Anketa

Podporujete povinné očkování proti covidu-19?
Ano, plošně
10,1 %
Ano, ale jen pro lidi ve vybraných profesích a seniory
1,4 %
Ano, ale jen pro lidi ve vybraných profesích
0,6 %
Ano, ale jen pro seniory
0,5 %
Ne
86,9 %
Nevím
0,5 %
Celkem hlasovalo 23315 čtenářů.

Při pohledu na další vývoj epidemie jsou občané ale spíš optimisté. Podle 33 procent se situace bude příští rok zlepšovat, zhoršení čeká 14 procent lidí. Dvě pětiny lidí míní, že se v tomto ohledu nic nezmění. Nejoptimističtější jsou podle NMS Market Research vysokoškoláci a lidé, kteří již mají třetí, posilující dávku očkování proti covidu.

Do nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS) lidé v otázce zvládání pandemie nevkládají velké naděje. To, že bude Fialův kabinet úspěšnější než minulá vláda Andreje Babiše (ANO), si myslí pětina lidí, 27 procent neví a podle 55 procent oslovených se mu v této oblasti nepovede lépe.

Agentura se rovněž dotazovala na názor lidí ohledně situace ve zdravotnictví. Téměř polovina uvedla, že kvůli koronavirové epidemii už nastal jeho kolaps, a podle tří čtvrtin by měli být zdravotníci v době epidemie více oceněni. „Z odpovědí neočkovaných je vidět, že situaci vnímají jako méně vážnou a jejich podpora práce zdravotníků je nižší,“ doplnil ke zjištěním průzkumu analytik NMS Market Research Rudolf Dymák.

Průzkumu se mezi 6. a 16. prosincem zúčastnilo 1211 lidí starších 18 let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované