Hlavní obsah

ČSSD se Koudelky nezastane. Je to Babišova kompetence, řekl Hamáček

Foto: vlada.cz

Jan Hamáček a Andrej Babiš.

Reklama

9. 8. 11:13

Kvůli (ne)pokračování Michala Koudelky v čele BIS se v pondělí odpoledne mimořádně sejde vláda. Vicepremiér Jan Hamáček po ranním jednání s premiérem Andrejem Babišem uvedl, že rozhodnutí je na Babišovi.

Článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce nechat rozhodnutí o novém řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) na příštím kabinetu, který vzejde z říjnových sněmovních voleb.

Po pondělním společném jednání to potvrdil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Civilní kontrarozvědka podle šéfa sociálních demokratů případné přechodné období zvládne. Opozice to kritizuje.

Vláda dnes v 15 hodin videokonferenčně projedná Babišův návrh řešení. „ Pokud pan premiér preferuje řešení nechat rozhodnutí na příští vládě, tak je to plně v jeho rukou,“ uvedl Hamáček.

Stejně to vidí i člen bezpečnostního výboru a Hamáčkův stranický kolega Jan Birke. „To je kompetence premiéra, on si rozhodne. My to na výboru maximálně projednáme, pokud bude nějaký návrh,“ řekl Seznam Zprávám.

Vicepremiér Hamáček je s fungováním BIS spokojen. „Můj názor je stále stejný, já jsem vůči fungování BIS neměl žádné výhrady. Nicméně ve chvíli, kdy pan premiér se rozhodl to nechat na příští vládu, tak to je jeho kompetence a mně nezbývá než to respektovat,“ doplnil Hamáček.

Je přesvědčen, že civilní kontrarozvědka funguje profesionálně a zcela jistě zvládne i případné přechodné období. To kritizují opoziční politici.

Náhradník Pavlíček

Babiš médiím o víkendu řekl, že o šéfovi BIS by měla rozhodnout nová vláda. Minulý týden po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem přitom nastínil dvě možnosti. Podle jedné z nich by zpravodajskou službu dál vedl Michal Koudelka, kterému končí v polovině srpna funkční období.

Druhá varianta předpokládá, že by Koudelkova nástupce vybral až nový kabinet. V takovém případě by měl BIS v mezidobí vést Koudelkův zástupce Jan Pavlíček.

„Výběr nejvyššího státního zástupce na příští vládu počkat nemohl, ale když jde o vedení klíčové bezpečnostní služby v zemi, tak to klidně pár měsíců čekat může, takto se vláda staví k bezpečnosti země a k spolupráci s našimi partnery v zahraničí,“ reagoval na Babišovo rozhodnutí předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Podle zákona o zpravodajských službách jmenuje ředitele BIS vláda po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Kvůli záležitosti se v Česku rozhořela politická debata. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která stejně jako další koalice Pirátů a STAN Koudelku podporuje, podnítila kvůli nynější situaci svolání mimořádné schůze dolní komory. Poslanci se mají sejít v pátek.

„Situace kolem (ne)jmenování ředitele BIS přesně ilustruje, o co půjde v říjnových volbách – zda zemi definitivně ovládnou populistické síly, které z Česka chtějí udělat ‚filiálku Kremlu‘, nebo ubráníme prozápadní, svobodnou a demokratickou zemi. Nepřeháním, je to tak,“ uvedl k dnešnímu jednání mezi Hamáčkem a Babišem lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS).

Naopak kritické jsou k nynějšímu řediteli civilní kontrarozvědky SPD a KSČM.

Hamáček nevidí důvod pro to, aby o záležitosti jednala Poslanecká sněmovna. Jde podle něj plně o kompetenci vlády.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované