Hlavní obsah

Krajina jako na podzim. Extrémní sucho ničí a odbarvuje stromy

11. 8. 2018

Nejvíce jsou kvůli suchu v Česku ohroženy smrky. (Video: Rudolf Požár, Seznam.cz)

Stromům v Česku chybí voda a jsou kvůli tomu zranitelnější proti škůdcům. Krajina navíc začíná už v létě vypadat jako na podzim.

Článek

Vlna veder ovlivňuje vegetaci. Některým stromům dokonce opadávají listy. Má na to vliv i výskyt přízemního ozonu, který produkuje hlavně automobilová doprava.

„Chybí voda, přestává fungovat fotosyntéza, ztrácí se chlorofyl a zvyšuje se podíl látek, jako jsou xantofyly, karoten a podobně,“ vysvětluje žloutnutí listů odborník z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Petr Zahradník.

Nejvíce jsou ohroženy smrky. Smrk přirozeně roste na horách, ale v minulosti byl masivně sázen i v nižších polohách. Nenachází se tak v optimálním prostředí a je choulostivější.

Vedle sucha a vysokých teplot trápí přírodu také výskyt hmyzích škůdců a houbové choroby. Stromy, které ztrácí listy nebo jehličí, můžou snadněji napadnout podkorní parazité, jakým je například i kůrovec.

„Letošní rok skutečně začíná vypadat jako největší extrém za poslední roky,“ potvrzuje Zahradník. V posledních dvaceti letech byly ale suché také roky 2003 a 2015. Extrémním v nedostatku srážek byl historicky rok 1947.

S nedostatkem vody se v současnosti potýkají obyvatelé severních a východních Čech a v oblastech Českomoravské vrchoviny. Vláha chybí i v povodí řeky Moravy.

Sucho trápí Česko již několik měsíců. Podle meteorologů vydrží tropické teploty až do září.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Zemětřesení zvedlo ostrov Lombok o čtvrt metru

  Tři silná zemětřesení, která v krátké době po sobě zasáhla indonéský ostrov Lombok, zvedla povrch ostrova o 23 centimetrů. Oznámili to vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a kalifornského technického ústavu. K tomuto závěru došli na základě satelitních snímků pořízených po silných otřesech z 5. srpna. Měly sílu 6,9 stupně a o život při nich přišlo přes 300 lidí.

 • Zaměstnanec letiště v Seattlu ukradl letadlo. Zřítil se s ním do moře

  Letiště v západoamerickém Seattlu muselo přerušit provoz kvůli incidentu, při němž jeden ze zaměstnanců letiště bez povolení odstartoval s letadlem. Armáda za ním vyslala stíhačky, úřady ale záhy oznámily, že se letadlo zřítilo. Nikdo jiný na palubě nebyl, uvedla místní média. Incident se stal v pátek večer místního času (v sobotu brzy ráno SELČ).

  Šerif okresu Pierce ve státě Washington oznámil, že nejde o terorismus, ale o sebevražedný čin. Potvrdil také, že letadlo spadlo.

  „Ukradené letadlo společnosti Horizon se zřítilo na ostrov Ketron,” uvedl šerifův úřad. Za letadlem se podle něj po nepovoleném startu vydaly dva stíhací letouny F-15, havárii stroje ale nezavinily.

  Letiště v Seattlu oznámilo, že stroj spadl na blízký ostrov v Pugetově zálivu. Letadlo patřilo společnosti Horizon Air, která je součástí skupiny Alaska Air Group.

  Více už za chvíli
 • Výbuch v továrně v Salisbury zabil člověka, dalšího vážně zranil

  Výbuch v továrně na výrobu vojenského vybavení v jihoanglickém městě Salisbury zabil v pátek jednoho člověka, další osoba byla hospitalizována s těžkými zraněními. Exploze zasáhla objekt společnosti Chemring Countermeasures, která dodává techniku na ochranu vojenských lodí a letadel před nepřátelskou palbou, napsal deník The Guardian.

Reklama