Článek
V 3D tiskařské branži je Josef Průša, zakladatel firmy Prusa Research, modla. Teď ho ale ocení i lékaři. Právě pro ně totiž společnost Prusa Research připravila 3D tištěné ochranné štíty.
V době, kdy celá země volá po ochranných pomůckách a lékaři jich mají nedostatek, nabízí jeho firma dodávku 800 kusů ochranných štítu denně. „Tyto štíty ochrání oči a tvář lékařů od kašlání a kýchání pacientů a jsou perfektním doplňkem k respirátoru,“ píše Josef Průša na svém blogu.
Tři dny od nápadu
Od nápadu k realizaci potřeboval Josef Průša pouhé tři dny. Během té doby vyzkoušel jeho tým desítky vývojových verzí a vyrobil dva prototypy ke schválení Ministerstvu zdravotnictví. Teď začala firma s produkcí a první kusy míří do nemocnic na testování a prověření v ostrém provozu.
„Tímto bych chtěl rád poděkovat hlavně Martinu Havrdovi z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady za to, že si našel čas na setkání a konzultace. A mimochodem, jakmile dokončíme schvalování masky, rádi bychom se pustili do návrhu ochranných brýlí určených pro 3D tisk,“ píše Průša.
Má stát roušky, nebo ne? Časová osa vládních výroků
Právě Martin Havrda z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady na celý proces dohlížel z lékařského hlediska. Prototyp proto bude testován v ostrém provozu právě ve vinohradské nemocnici.
Podle Průši stojí výroba jednoho kusu asi 20 korun a firma teď věnuje 10 tisíc kusů českému Ministerstvu zdravotnictví.
Zájem by měli ale i zástupci dalších zdravotnických oblastí. Třeba lékárníci. „Nabídku ochranných štítů pro zaměstnance lékáren bychom určitě přivítali. Bohužel jsme jako lékárníci v krizových rozdělovnících ochranných pomůcek až na posledním místě. Pomohlo by, kdyby pan Průša v daru pro ministerstvo dedikoval nějaké množství i pro lékárny,“ říká Stanislav Havlíček z představenstva České lékarnické komory.
Ochranné štíty se tisknou na firemní „farmě“ pěti set tiskáren. Kapacita této farmy je ale využita jen z pětiny, rychlejší výrobu totiž brzdí kapacita laserového plotru, který řeže průhledné kryty štítů.
Ať zdraví roušky nenosí, píše v Polsku vláda. Lidé si je šijí doma
Návod všem
Zároveň Josef Průša na svém blogu dává návod celé komunitě 3D tiskařů, jak ochranné štíty vyrobit.
Podle něj totiž celá komunita v této krizi skvěle funguje. „Během posledních několika týdnů jsme dostali stovky zpráv a e-mailů s 3D modely respirátorů, ventilátorů, masek a dalších zařízení, kterých je aktuálně v nemocnicích nedostatek. Snažíte se hledat způsoby, jak pomáhat, a to je skvělé. Vážně jsem na celou komunitu pyšný,“ píše na svém blogu Průša s tím, že se však obává, že právě 3D tisk není pro výrobu respirátorů tou nejlepší volbou.
Firmy i jedinci pomáhají
Do boje s koronavirem se teď pouští stále větší množství soukromých firem a institucí. Například Technická univerzita v Liberci začala vyrábět roušky z nanomateriálu. Pomoc proti šíření nákazy nového koronaviru nabídli také IT dobrovolníci, odborníci i technologické firmy z celé České republiky.
Skupina nazvaná COVID19CZ se rozhodla bojovat s koronavirem. Jedním z partnerů je i společnost Seznam.cz.