Hlavní obsah

Kromě KGB zřejmě i Stasi. Ruský prezident měl průkaz východoněmecké tajné policie

Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě kromě KGB spolupracoval i s východoněmeckou Stasi. (Video: Blind.de, Kremlin.ru, Pixabay)

 

Reklama

11. 12. 2018 15:23

V německém archivu byla nalezena Putinova průkazka Stasi. Informoval o tom v úterý německý deník Bild.

Článek

V archivu někdejší východoněmecké tajné policie Stasi byl nalezen identifikační průkaz této nechvalně známé organizace na jméno nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedl to deník Bild, který snímek průkazky s Putinovou fotografií zveřejnil. Putin v Německé demokratické republice v 80. letech působil jako agent sovětské tajné služby KGB.

Průkazka Stasi byla vydána na jméno major Vladimir Putin a její platnost do konce roku 1989 byla potvrzena příslušnými validačními známkami. Bild uvedl, že doklad byl objeven v materiálech drážďanské pobočky Stasi označených jako Kádr a školení.

Šéf drážďanské pobočky úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi (BStU) Konrad Felber deníku řekl, že z Putinova drážďanského působení nebylo známo, že průkazku Stasi měl. Doklad mu mimo jiné umožňoval volný vstup do úřadoven Stasi a zjednodušoval případné rekrutování agentů, neboť nemusel nikomu vysvětlovat, že pracuje pro KGB. Právě získávání agentů bylo podle odborníků hlavním úkolem Putina v drážďanské odbočce KGB.

Kreml připustil, že průkazka může být pravá. „V té době, kdy existoval Sovětský svaz, byly KGB a Stasi partnerskými službami, a nejspíše proto nelze vyloučit i takové vydání legitimací,“ řekl novinářům prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

O Putinovi je z jeho německé mise známo, že v únoru 1988 dostal od šéfa Stasi Ericha Mielkeho bronzovou medaili Národní lidové armády. Podle tehdejšího výnosu bylo vyznamenání projevem uznání a ocenění Putinovy „služby v boji za mír, na obranu socialistické vlasti a proletářského internacionalismu v letech bratrské spolupráce mezi tajnou službou NDR a sovětskou bezpečností proti společnému nepříteli.“

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované