Hlavní obsah

Kuba řeší změnu ústavy. Homosexuální svatby by mohly být legální

15. 10. 2018

Homosexuálové na Kubě by se brzy mohli legálně brát. (Video: Marek Baloun, AP)

Homosexuálové na Kubě možná budou mít brzy důvod k radosti. Země by se mohla stát sedmadvacátým státem, který zlegalizuje stejnopohlavní manželství.

Článek

Homosexuálům na Kubě možná svítá naděje na legální manželství. V zemi se rozpoutaly debaty o dodatku ústavy, který by upravil manželství jako svazek dvou osob bez rozdílu pohlaví. S návrhem přišla vlivná aktivistka za práva LGBT komunity a dcera šéfa komunistické strany Raúla Castra Mariela. Podporu jí vyjádřil i prezident země Miguel Diaz Canel „Jsem pro sňatky osob stejného pohlaví a věřím, že zaměření se na uznání manželství mezi dvěma lidmi bez limitů zapříčiní eliminaci všech typů diskriminace ve společnosti,“ uvedl Canel.

Návrh ale mezi samotnými Kubánci příliš nadšení nevzbudil. Nesouhlas s ním už vyjádřily evangelická i katolická církev. Do debat vstoupily s heslem „Věřím v původní design“. Ten se odkazuje na klasický svazek muže a ženy. „Rozumíme, že jde o legislativní proces, který nezávisí na církvi. Ale námitka tisíců věřících, to není jen návrh církve jako instituce, ale tisíců obyvatel, kteří jsou zastoupeni církví,“ vyjádřil nesouhlas evangelické církve člen její ligy Yoel Suarez.

Stejnopohlavní sňatky zatím podporuje šestadvacet zemí. Patří mezi ně například Spojené Státy, Velká Británie nebo Německo. Zda se k nim připojí i Kuba, by se mělo rozhodnout v únoru příštího roku.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Počet mrtvých při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu vzrostl na 13, dalších 40 lidí je zraněno

  Nejméně deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Podle agentury AP počet mrtvých vzrostl na 13 osob. Další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů. V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.