Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Novinku zveřejní Dan Brown anglicky 9. září, tentýž den ji v českém překladu Michaly Markové a Davida Petrů vydá nakladatelství Argo. Podle jeho mluvčí Radky Potměšilové zatím přesné datum, kdy se americký autor setká se zdejšími čtenáři, není známé.
V knize Tajemství všech tajemství uznávaný profesor symbologie Robert Langdon přijíždí do Prahy na přednášku Katherine Solomonové, přední badatelky v oblasti noetiky, s níž nedávno navázal romantický vztah. Solomonová se chystá vydat kontroverzní knihu, jež přináší alarmující odhalení o podstatě lidského vědomí a má potenciál vyvrátit leccos, čemu lidstvo pevně věří po staletí.
Poklidný průběh pražského pobytu hrdinů naruší brutální vražda a zavládne chaos. Solomonová záhadně mizí i se svým rukopisem a Langdon se stává objektem zájmu mocné organizace i terčem záhadného útočníka, jenž jako by se vynořil z dávných pražských legend, uvádí anotace.
Děj se má přelévat z Prahy do Londýna a New Yorku. „Během zběsilé honičky přízračným světem futuristické vědy i prastaré mytologie Langdon objevuje šokující pravdu o tajném projektu, která navždy promění vnímání lidské mysli,“ láká nakladatelství na v pořadí šestou knihu s Langdonem jako protagonistou.
„Tajemství všech tajemství je můj zatím nejambicióznější román s nejpropracovanější zápletkou a také ze všech nejzábavnější. Jeho psaní byla nezapomenutelná cesta plná objevů,“ tvrdí Dan Brown.
Jeho nejznámější prózy Šifra Mistra Leonarda z roku 2003 se celosvětově prodalo přes 80 milionů výtisků. Dodnes patří ke komerčně nejúspěšnějším titulům nového tisíciletí. Spisovatele ale kvůli ní kritizovali akademici či církevní odborníci, že pozadí příběhu vydává za pravdivé.
Brown v románu vyrukoval s konspirační teorií týkající se Ježíše Krista a Máří Magdaleny. V knize též vylíčil katolické hnutí Opus Dei coby vražednický kult. Šifra mistra Leonarda nicméně i zvýšila zájem o dílo renesančního génia Leonarda da Vinciho a přivedla turisty do míst, kde se odehrává.

Dan Brown při návštěvě Prahy v roce 2014.
Brown je dále autorem langdonovských románů Andělé a démoni, Ztracený symbol, Inferno nebo Počátek. Tři z nich se dočkaly filmové adaptace s Tomem Hanksem v roli profesora symbologie. Šifra mistra Leonarda se na plátna kin dostala v roce 2006, tři roky nato následovali Andělé a démoni, v roce 2016 pak ještě Inferno.
Všechny tři snímky natočil oscarový Ron Howard, celosvětově utržily 1,4 miliardy dolarů, v přepočtu asi 31 miliard korun. Nejúspěšnější byl ten první, ve kterém kromě Hankse účinkovali Audrey Tautou, Jean Reno či Ian McKellen.
Podle třetího dílu ságy, Ztraceného symbolu, natočila streamovací služba Peacock v roce 2021 jednu řadu televizního seriálu s Ashleym Zukermanem v roli Langdona. Podobný osud podle všeho čeká také zatím nevydanou pražskou novinku Tajemství všech tajemství. Práva na ni koupil Netflix a také chystá seriál.
Dan Brown v knihách pracuje s motivy z historie, umění, šifry i symboly. „Dějiště svých románů dokáže nasvítit ze zcela nečekaných úhlů: jeho romány jsou v jistém ohledu také fascinujícími průvodci po nádherných místech. A jeho vylíčení Prahy se řadí k těm nejpůsobivějším: po přečtení Tajemství všech tajemství uvidíte Prahu jinýma očima,“ tvrdí Petr Onufer, anglista a redaktor Arga, se kterým autor rukopis své novinky konzultoval.
Českou metropoli navštívil Dan Brown už několikrát. V roce 2014 tu převzal cenu knihkupectví Palác knih Luxor za prodej více než 100 tisíc výtisků českého vydání Šifry mistra Leonarda. Agentura ČTK tehdy psala, že spisovatel při návštěvě obdivoval památky staré Prahy a možná hledal inspiraci pro další knihu. Navštívil například románské sklepy pod Pražským hradem, katakomby pod Staroměstským náměstím a zajímal se o židovskou kulturu.
„Praha je krásná, mystická, magická i impozantní. Zaujala mě pověst o Golemovi, mám hluboký respekt k evropským kulturním tradicím,“ uvedl tehdy Brown.
V roce 2021 se na vystoupení v pražském Obecním domě představil i jako skladatel a klavírista. Český národní symfonický orchestr vedený Kryštofem Markem uvedl jeho kompozici Wild Symphony, kterou Brown prokládal recitací básní se zvířecími hrdiny ze stejnojmenné knihy pro děti i dospělé. Českou verzi textu přečetla herečka Markéta Děrgelová. Na závěr spisovatel usedl za klavír a zahrál píseň, kterou složil v mládí. „Prožil jsem nádherný týden v Praze,“ řekl posluchačům.
Tentýž rok skladbu Wild Symphony uvedl také na krumlovském festivalu, kterého se ale kvůli pandemie koronaviru nezúčastnil osobně a pouze předtočil videa, jež pak organizátoři promítali na velkoplošnou obrazovku. Pouze přes telemost byl spisovatel v roce 2021 také hostem diskuzního fóra Meltingpot při festivalu Colours of Ostrava.
Syn matematika a hudebnice Dan Brown se narodil roku 1964 ve městě Exeter v americkém státě New Hampshire. Původně chtěl být hudebníkem, nakonec ale začal učit angličtinu a psát. Jeho prvotinou se stala Digitální pevnost z roku 1997 točící se okolo složitého počítačového kódu, jehož rozluštění vyvolá šok ve všech sférách moci. Tři roky nato už následoval religiózní thriller Andělé a démoni.