Hlavní obsah

Kvůli koronaviru se na Vysočině ruší nejen hudební akce

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

5. 10. 2020 22:07

Kvůli čtrnáctidennímu zákazu pěveckých akcí, který je od pondělí součástí vládních protiepidemických opatření, pořadatelé na Vysočině zrušili či přesunuli řadu akcí.

Článek

Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové bude zřejmě až na jaře. Polná na Jihlavsku zrušila akci To všechno vodnes čas a 18. ročník Swingového festivalu. Opatření spojená s koronavirem ovlivňují i další akce včetně knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Mezinárodní pěvecká soutěž Gabriely Beňačkové měla v Jihlavě od 10. října představit 50 mladých operních pěvců z 21 zemí na semifinálových a finálových koncertech a na koncertu vítězů 12. října. „Tím, jak je zakázán jakýkoli živý zpěv, museli jsme přistoupit k tomu, že se bude akce přesouvat pravděpodobně na jaro příštího roku. Přesný termín ještě nemáme, ale asi únor, březen příštího roku,“ řekl ředitel soutěže Jakub Pustina.

Polenský hudební podzim, do kterého zrušené akce v Polné patří, byl naplánovaný na 9. až 11. října. „To všechno vodnes čas, tam zpívají děti z polenské ZUŠ, tam je to hodně navštěvované, obě představení jsou narvaná, lidé sedí i na schodech,“ řekla Klára Holasová z informačního centra v Polné. Podobně oblíbený byl podle ní i Swingový festival, na kterém měl letos účinkovat třeba brněnský Big Band Jazz Archiv. Obě akce jsou přesunuté na příští rok.

Třebíčské městské kulturní středisko (MKS) přesunulo úterní koncert Oskara Petra o dva měsíce. Podle ředitelky MKS Jaromíry Hanáčkové jsou pořadatelské agentury ochotné se na změně termínu domluvit víc než na úplném zrušení koncertu. Doufá, že omezení skončí 18. října, jak Ministerstvo zdravotnictví avizovalo. „Na 19. října máme naplánovaný velký koncert Petry Janů. V případě, že bude zákaz zpěvů, koncertů pokračovat, tak se budeme domlouvat a přeložíme ho taky,“ řekla Hanáčková.

Kvůli koronaviru ruší pořadatelé i méně obvyklé akce, než jsou koncerty. V Třebíči se měl na konci října konat 25. ročník soutěže v co nejpomalejším kouření dýmky. Obvykle se klání účastní okolo 80 soutěžících, rekordem bylo 104 kuřáků. Letošní ročník byl ale zrušen a uskuteční se v roce 2021, řekl ČTK Jaroslav Martínek, ředitel Muzea Vysočiny Třebíč, které je spolupořadatelem soutěže.

Upravit program a organizaci musel také Podzimní knižní veletrh, jehož 30. ročník se bude konat v Havlíčkově Brodě od 23. října. Podle ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové je přihlášených 120 vystavovatelů, o 40 méně než před rokem. Prodejní prostor bude po patrech rozdělený i se samostatnými vstupy a omezením v počtu návštěvníků. „Omezení počtu návštěvníků ve vnitřních prostorách platí sice na 14 dní, přesto uvažuju o tom, že se zredukuje i doprovodný program,“ doplnila Hejkalová.

Reklama

Doporučované