Hlavní obsah

Kvůli stažení vojáků ze Sýrie rezignoval po Mattisovi i vyslanec USA pro boj s IS

Na protest proti stažení amerických vojáků ze Sýrie odstoupil další člen Trumpovy administrativy. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

22. 12. 2018 19:45

Po ministru obrany Jamesi Mattisovi rezignoval na svůj post i vyslanec USA u mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu Brett McGurk. Učinil tak stejně jako Mattis na protest proti rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké vojenské jednotky ze Sýrie.

Článek

Zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) Brett McGurk rezignoval na protest proti rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnout vojenské jednotky ze Sýrie. Informovala o tom dnes agentura AP. McGurk se tak podle AP stal po ministru obrany Jamesi Mattisovi dalším členem Trumpovy administrativy se zkušenostmi v oblasti národní bezpečnosti, který se rozhodl pro odchod z funkce.

Rezignace má vstoupit v platnost 31. prosince. McGurk měl podle agentury AP původně v plánu odstoupit v polovině února, po Trumpově rozhodnutí a rezignaci Mattise se ale rozhodl, že z funkce odejde již na konci roku.

Bílý dům o zahájení stahování jednotek ze Sýrie informoval ve středu. McGurk zhruba týden předtím varoval, že by bylo „lehkomyslné” považovat Islámský stát za poražený, takže by bylo nerozumné stahovat americké vojenské síly domů. Ve svém rezignačním dopisu pak napsal, že předčasné stažení amerických vojáků ze Sýrie vytvoří podmínky, které dříve vedly k vzestupu Islámského státu.

Ministr obrany Mattis oznámil své odstoupení ve čtvrtek po rostoucích neshodách s prezidentem Trumpem. Poslední pomyslnou kapkou pro Mattise podle americké televize CNN bylo právě Trumpovo rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze Sýrie.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované