Hlavní obsah

Kvůli vládním opatřením ze Zelného trhu zmizela třetina stánků

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 10. 2020 20:24

Na brněnském Zelném trhu dnes ubylo okolo 15 stánků, v nichž prodejci nenabízeli vlastní zemědělskou produkci. Důvodem jsou nová opatření proti šíření koronaviru, která vláda představila v pondělí večer.

Článek

Prodejci, kterých se nové opatření dotklo, nadšení nebyli, přesto jej však respektují, řekla ČTK tisková mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Podle nařízení je možné u stánků prodávat zemědělské a farmářské výrobky původem z České republiky. Obvykle je na Zelném trhu kolem 45 obchodníků, nařízení se dotklo třetiny z nich. „Správci trhu prodejce v úterý informovali. Rádi samozřejmě nebyli, mají nakoupené zboží, u kterého musí najít jinou cestu odbytu. Dotklo se to ale například i suchých vazeb květin a věnců určených na Dušičky, ty nebyly v nařízení povoleny a přitom je tradičně na Zelném trhu naši zemědělci prodávají. Všichni to však pochopili a respektují,“ řekla Dobešová.

Ztráty nyní počítá například Petra Kosíková, která na náměstí v období Dušiček každoročně nabízí věnečky. „Jsme z toho nešťastní, živíme se tím a nyní máme spoustu drahého materiálu, větve a chvojí, které musím vyhodit. V tom je spousta peněz. Věnečky nemáme kde jinde prodat,“ řekla obchodnice.

Zelný trh podle Dobešové v těchto dnech navštěvuje méně lidí než třeba na jaře či v létě. „Způsobilo to jak počasí, tak to, že spousta pracujících v centru je doma na home office, nechodí přes město na obědy a podobně. Situace však není úplně kritická, jsme rádi, že si lidé stále ještě cestu na Zelný trh pro regionální ovoce a zeleninu najdou,“ podotkla.

Dalším opatřením, které se trhů týká, jsou nařízené rozestupy mezi jednotlivými stánky, proto se rozprostřou po celé ploše náměstí. Odstupy mezi nakupujícími kontrolují správci městské části.

Prodejní sezona na Zelném trhu skončí v sobotu 7. listopadu. Ukončení sezony se řídí podle toho, kdy se má na náměstí začít stavět vánoční strom a dřevěné stánky na vánoční trhy. Hned po jejich skončení se pak mohou prodejci na náměstí vrátit.

Letošní prodejní sezonu už v březnu přerušil nouzový stav, který venkovní tržnici na šest týdnů uzavřel. Aby městská část prodejcům vynahradila ušlý zisk, pro letošek jim odpustila poplatek za služby ve výši 15 korun za čtvereční metr za den, což je za celý rok a celou plochu trhu 700.000 korun.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované