Hlavní obsah

Kyjev ukončil ukrajinsko-ruskou smlouvu o spolupráci, chce se orientovat na Západ

Kyjev ukončil hlavní ukrajinsko-ruskou smlouvu. (Video: Eva Krchová, Reuters)

 

Reklama

10. 12. 2018 23:05

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes podepsal zákon, který de facto vypovídá ukrajinsko-ruskou smlouvu o přátelství, spolupráci a partnerství. Základní smluvní dokument upravující vztahy obou sousedních zemí byl uzavřen v roce 1998 s desetiletou platností a automatickým prodloužením o dalších deset let, pokud se proti tomu žádná ze stran nepostaví. Právě to se dnes Porošenkovým podpisem stalo. Kreml vyjádřil nad tímto krokem politování.

Článek

Prezident zákon podepsal na doporučení ukrajinského parlamentu, který ukončení platnosti smlouvy odhlasoval minulý týden. Odmítnutí prodloužit smlouvu Porošenko v komentáři označil za „součást naší strategie definitivně skoncovat s koloniální minulostí a změnit orientaci na Evropu“.

Kreml se dnes nad Porošenkovým krokem pozastavil, vyjádřil politování a označil rozhodnutí za projev neúcty k Ukrajincům. „Můžeme jen litovat, že ukrajinské vedení se rozhoduje tak unáhleně. Je to projev neúcty k vlastnímu národu, k jeho zájmům,“ řekl agentuře TASS prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

Kromě vypovězení smlouvy s Ruskem označil Porošenko za další pilíře své strategie zavedení bezvízového styku s Evropskou unií a podpis asociační smlouvy, vytvoření sjednocené ukrajinské pravoslavné církve a vystoupení ze Společenství nezávislých států, postsovětské organizace vytvořené v 90. letech z iniciativy Ruska.

Ukrajina bude podle svého prezidenta usilovat i o to, aby do ústavy státu bylo vtěleno úsilí o vstup do Severoatlantické aliance. Kyjev bude dbát na vytvoření profesionální armády a podporovat užívání ukrajinského jazyka, uvedl Porošenko.

Prezident zároveň vyzval ministerstvo zahraničí, aby provedlo „inventarizaci“ veškerých dohod s Ruskem. Podle ukrajinských médií je takových dohod na tři sta. Vláda by měla vytvořit meziresortní komisi, jež spočítá finanční požadavky, které by mělo Rusko vyplatit Ukrajině jako náhradu za svou ozbrojenou agresi. Vztahy Kyjeva a Moskvy se vyostřily po ruské anexi Krymského poloostrova v roce 2014 a v souvislosti s proruským separatistickým vývojem na východě Ukrajiny.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované