Hlavní obsah

Lékaři se učí zneškodnit střelce, na bezpečí to ale nestačí

Foto: Wikimedia.Commons/Aktron

K tragédii došlo v ostravské fakultní nemocnici. Jak se mohou zdravotnická zařízení střelcům bránit?

Reklama

10. 12. 2019 11:35

Kamerové systémy nebo speciální školení. Nemocnice se proti náhlým útokům zabezpečují. Proti osamělému střelci jsou ale téměř bezbranné.

Článek

„Všeobecná fakultní nemocnice Praha má nastavena přesná pravidla pro zabezpečení areálu nemocnice. Máme také speciální útvar, který kontroluje, aby se všechna pravidla dodržovala. Jak v případě ochrany budov, tak lidí uvnitř. Navíc naši zaměstnanci pravidelně prochází bezpečnostním školením i praktickým nácvikem, jak se při podobné nenadálé situaci chovat,” popsala pro Seznam Zprávy mluvčí pražské fakultní nemocnice Marie Heřmánková.

Při nácviku se zdravotníci učí, jak se bránit, ukrýt a reagovat, pokud některý z pacientů nebo jiná osoba zaútočí. Veškerá ochrana má ale své limity a zcela vyloučit podobný útok, k jakému došlo v ostravské fakultní nemocnici, není možné. V Ostravě útočil 42letý muž, kterého policie označila za „tichého střelce“, tedy člověka, který začne útočit zničehonic.

Podrobnosti čtěte ZDE:

Bezpečnost v nemocnicích zhoršuje zejména samotná podstata péče – je třeba zajistit volný a rychlý pohyb všech lidí.

Některé nemocnice sice vypracovaly postupy pro případ nálezu zbraně u pacienta a personál vybavují alarmy. Zcela spolehlivé technické řešení situace ale neexistuje.

„Přicházejí nemocní a zranění – je to velmi rychlé a je potřeba rychle poskytnout pomoc. Na mnohá oddělení je ale uzavřený vstup, dostanete se tam jen s ověřeným čipem. Takže tím zase snižujeme možnost průniku nepovolaných osob dál do útrob nemocnice,” dodala mluvčí pražské fakultní nemocnice.

Areál pražské nemocnice je hlídán bezpečnostními kamerami, ale bezpečnostní rámy nebo osobní kontroly lidí, kteří do něj vchází, vzhledem k běžnému provozu nejsou možné.

Pomoc od vlády?

S tím souhlasí i mluvčí brněnské fakultní nemocnice Pavel Žára. Také v Brně jsou vybaveni kamerami a ostrahou, bezpečnost navíc hlídá centrální velín. Ten monitoruje veškeré dění v nemocnici.

Slova o maximálním úsilí směrem k ochraně zdravotníků i pacientů zní i z ministerstva vnitra. Nemocnice podle mluvčího Ondřeje Krátošky patří mezi měkké cíle, na jejichž ochranu se v rámci protiteroristické politiky vláda dlouhodobě zaměřuje.

„V rámci Policie ČR byla zřízena odborná a metodická linie krajských specialistů na ochranu měkkých cílů, kteří v kraji tuto problematiku koordinují a jsou připraveni pomáhat konkrétním měkkým cílům s přípravou jejich zabezpečení. Taktéž byly zřízeny prvosledové hlídky policie vybavené vždy standardně dlouhými zbraněmi a balistickou ochranou a vycvičené k rychlému zásahu proti takzvaným aktivním útočníkům,” dodal Krátoška.

Ministerstvo pořádá školení, odborné konzultace, vydává metodické materiály a realizuje dotační programy – některé z nich jsou pod taktovkou resortu zdravotnictví zaměřené přímo na nemocnice.

Letos bylo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha v programu rozděleno 32 milionů korun zejména na analýzy a bezpečnostní studie nemocnic. Do roku 2021 se má rozdělit celkem 96 milionů.

Oslovení odborníci se ale shodují na tom, že proti vyšinutému člověku, který se rozhodne zabíjet, není žádná ochrana v nemocnicích stoprocentní. Podle ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlanta útočil právě takový člověk neboli tichý střelec. Ten bez varování začal střílet na poliklinice v čekárně traumatologické ambulance v úterý ráno. Postřelil celkem devět lidí, šest z nich zemřelo.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované