Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

 • Kraj chce dát do nemocnic chytré kamery, které poznají člověka se zbraní

  Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák chce propojit krajské zařízení, především nemocnice, vysokorychlostním internetem a do této sítě by rád připojil i takzvané chytré kamery, které by uměly rozpoznat to, že někdo vytáhne a drží zbraň. „Tyto systémy už dnes fungují, jsou ale velmi drahé. Jedna taková autonomní kamera stojí kolem 350 tisíc,“ řekl pro Seznam Zprávy Vondrák. Řešením by proto mělo být zapojení kamery do společné sítě, což pomůže vyhodnocení konkrétní situace i rychlosti reakce na případný útok.

 • Poslední zraněný je už v domácí péči

  Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO) už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři dnes odpoledne propustili do domácí péče. Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Sedmá oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Jeden ze zraněných mužů byl do domácího léčení propuštěn ve čtvrtek. „Poslední postřelený pacient byl právě teď propuštěn z nemocnice do domácí péče,“ uvedla před 15:00 mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

 • Policie zkoumá zbraň střelce

  Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice. Balistická zkouška musí potvrdit, zda je to zbraň, kterou dvaačtyřicetiletý muž z Opavska zabil sedm lidí a dva zranil, uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušová. Policie podle ní bude mít výsledky během několika týdnů.

  Několik týdnů budou kriminalisté čekat i na výsledky pitev vraha a jeho obětí. Stejně dlouho potrvá také samotné vyšetřování celého případu, které má objasnit například střelcův motiv nebo jak přišel ke zbrani. V čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky totiž střílel z nelegálně držené zbraně.

 • V nemocnici zůstává poslední zraněný

  V nemocnici nadále zůstává jeden zraněný, uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová. Žena, která byla po střelbě v kritickém stavu, ve čtvrtek odpoledne zemřela. Dalšího zraněného lékaři ve stejný den pustili do domácí péče.

 • Muž hrozil útokem na nemocnici v Uherském Hradišti

  Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela, dnes ho obviní z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži rok až pět let vězení. Kolem třetí hodiny přijali na ministerstvu zdravotnictví telefonát od neznámého muže, který uvedl, že má nějaké zdravotní potíže, doposud nebyl nikým vyslyšen a zda slyšeli o události v Ostravě. A že něco podobného by se mohlo stát také v nemocnici v Uherském Hradišti. Do nemocnice vzápětí vyjelo několik policejních hlídek. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž legálně nevlastní žádnou zbraň a má v rejstříku trestů devět záznamů násilného i majetkového charakteru. Noc strávil v policejní cele, ráno ho policie eskortovala k uherskohradišťským kriminalistům, kteří se případem dále zabývají.

 • Účet na pomoc pozůstalým zřídila také Vysoká škola báňská

  Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB–TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. Informaci škola dnes zveřejnila na svých internetových stránkách a facebookovém profilu. Transparentní účet má číslo 291463872/0300. Příspěvky lze zasílat do 31. března. Poté bude vybraná částka ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava předána rodinám obětí, uvedla univerzita. Na účtu bylo v 10:20 zhruba 18 000 korun. Univerzita sídlí v těsné blízkosti školy, a musela tak po střelbě přijmout mimořádná bezpečnostní opatření. Škola uzavřela vchody a o střelbě studenty a personál informovala rozhlasem. „Univerzita vyjadřuje pozůstalým soustrast s jejich ztrátou. Žádná slova nemohou vyjádřit smutek, který teď prožívají,“ uvedli zástupci školy na webových stránkách.

 • Lidé už poslali rodinám obětí střelce a zraněným přes 800 000 korun

  Na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných už lidé poslali na účet Fakultní nemocnice Ostrava přes 800 000 korun. Nemocnice eviduje 1 138 dárců, posílají nejčastěji sumy do 2 000 korun, řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. „Dnes ráno bylo na účtu 833 000 korun,“ uvedla mluvčí. Dodala, že přispívají především jednotlivci, a to částkami v rozmezí od 100 do 2 000 korun. Přišly ale i větší sumy. Několik lidí poslalo 10 000 korun, či dokonce 20 000 korun. Nemocnice zřídila transparentní bankovní účet číslo 73030761/0710. Dárci tam mohou přispívat do 31. března 2020. Do té doby nemocnice upřesní, jak bude peníze rozdělovat.

 • 12. 12. 2019

 • Kriticky zraněná žena zemřela

  Žena zraněná při úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava ve čtvrtek zemřela. Informaci zveřejnila ČT. Počet obětí dvaačtyřicetiletého střelce tak vzrostl na sedm. Další dva zranění muži jsou mimo ohrožení života, jeden byl ve čtvrtek již z nemocnice propuštěn do domácí péče.

 • Středočeský kraj uspořádá cvičení pro lékaře

  Středočeský kraj uspořádá cvičení reagující na střelbu v ostravské fakultní nemocnici. Personál dvou krajských nemocnic a dalších zdravotnických zařízení v okolí bude trénovat postup při napadení náhodným střelcem, řekla novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

  Připomněla, že kraj v minulosti připravil preventivní program pro školáky, který je měl připravit na možný útok ozbrojeného pachatele. Po událostech v Ostravě se hejtmanství rozhodlo uspořádat cvičení s podobným tématem, ale tentokrát v nemocnicích.

 • Lidé už poslali téměř 300 tisíc

  Lidé už na podporu rodin obětí ostravské střelby a zraněných poslali během zhruba 15 hodin od vyhlášení veřejné sbírky více než 270 000 korun. Číslo účtu přitom bylo zveřejněno ve středu večer. Sbírka vyhlášená Fakultní nemocnicí Ostrava bude fungovat do konce března.

  Transparentní bankovní účet má číslo 73030761/0710.

 • Policie už svědkům střelby vydala dvě třetiny věcí

  Svědci úterní střelby v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice si už vyzvedli dvě třetiny věcí, které v úterý v panice nechali na místě tragédie. Policie budovu po útoku uzavřela, postupně evakuovala zaměstnance a pacienty. Někteří lidé na místě nechali osobní věci. Ty policie od středy vydává ve své budově na adrese Českobratrská 10 v centru Ostravy. „Zatím jsme vydali lidem dvě třetiny věcí. Ve vydávání budeme pokračovat. Další svědci mohou přijít během pracovních dnů,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

 • Baník Ostrava pomůže rodinám obětí

 • Obětí střelce je i bývalá zdravotní sestra

  Mezi oběťmi úterní střelby je i bývalá zdravotní sestra z krevního centra poblíž polikliniky. Žena šla na ambulanci s poraněnou rukou, nyní již byla v důchodu. „Byla to hrozně hodná sestřička, která vždycky všem pomáhala. Pacienti si ji oblíbili, i když jim brala krev, protože k nim byla velmi šetrná a vstřícná,“ řekl Právu zdroj, který znal dlouholetou zdravotnici osobně.

 • Jednoho z postřelených mužů už lékaři propustili z nemocnice

  V péči lékařů zůstávají dva zranění pacienti. „Jednoho z postřelených pacientů jsme dnes propustili do domácí péče. Druhý je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Dodala, že v jeho případě zatím není možné odhadnout další vývoj, popřípadě termín jeho propuštění. Stav nejvážněji zraněné ženy je stále kritický.

 • Bezproblémový člověk odmalička, tvrdí lidé z rodiště střelce

  Rodná vesnice „tichého střelce“ z Ostravy Ctirada V. je zahalená ve smutku. „Jeho kamarádi tomu nemohou uvěřit,“ tvrdí obyvatelé místa, kde muž strávil dětství i část dospělosti. Jak v Jilešovicích na Opavsku vstřebávají tragédii z úterý, si přečtěte v reportáži Nikoly Zwrtkové.

 • Zásah proti podezřelému byl správný, museli jsme konat, řekl Švejdar

  Policejní prezident se dnes vyjádřil k průběhu zatčení podezřelého muže v červené bundě, které se stalo terčem kritiky. „V tomto stojím natvrdo za rozhodnutím velitele opatření, který jej učinil. On věděl, že v Ostravě je ozbrojený pachatel, který zastřelil šest lidí, a on musel udělat něco, aby pachatele dopadl. Ty informace, které měl v tu chvíli k dispozici, naznačovaly, že by to mohl být podezřelý, který je na fotografii,“ vysvětlil situaci Švejdar. Ministr vnitra Jan Hamáček dodal, že policie v tu chvíli nemohla jednat jinak. „Stojím za tím rozhodnutím, které padlo,“ uvedl ministr.

 • Švejdar: Zveřejnění fotografií obětí je lidsky odsouditelná věc

  Policejní prezident Jan Švejdar okomentoval případ, který policie řeší ohledně zveřejnění fotografií obětí po střelbě v ostravské nemocnici. „Zveřejnění fotografie beru jako něco, co zdravý lidský rozum nepochopí. My únik šetříme. Je to lidsky odsouditelná věc,“ uvedl na tiskové konferenci policejní prezident.

 • Oddělení traumatologie se otevřelo poprvé po střelbě

  Fakultní nemocnice v Ostravě už otevřela i oddělení traumatologie, kde v úterý došlo ke střelbě. „Fakultní nemocnice již pracuje v plném provozu,“ uvedl v České televizi náměstek ředitele pro léčebnou péči Josef Srovnal. Dodal také, že na výzvu nemocnice s darováním krve se přihlásilo mnoho zájemců a nyní již nemocnice má krve dostatek. „Musíme již počty regulovat, reakce lidí ukázaly dobrou mentalitu regionu,“ řekl Srovnal.

 • Nemocnice vylepší kamerový systém a proškolí zaměstnance

  Ředitel nemocnice Jiří Havrlant uvedl, že nemocnice bude vylepšovat kamerový systém v areálu nemocnice. „Více kamer není na škodu, plánujeme jejich počet zvýšit,“ uvedl v České televizi. V plánu je podle něj také proškolení zaměstnanců nemocnice, jak při podobných útocích reagovat.

 • Postřelená žena zůstává v kritickém stavu

  Žena, kterou Ctirad V. střelil do hlavy, je nadále v kritickém stavu. „Stav se nemění, je nadále vážný,“ uvedl ředitel nemocnice Jiří Havrlant. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

 • Veřejná sbírka pro pozůstalé

  „Tragická událost vyvolala mezi veřejností obrovskou vlnu solidarity. Občané, státní i soukromé organizace a další subjekty chtějí finančně podpořit pozůstalé a oběti útoku. Fakultní nemocnice Ostrava proto vyhlásila veřejnou sbírku a zřídila transparentní bankovní účet číslo 73030761/0710. Dárci mohou na tento sbírkový účet přispívat do 31. 3. 2020,“ řekla mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

 • Ostrava den po útoku střelce

  Stovky hořících svíček, květiny nebo plyšáci. Jeden ze způsobů, jak se Ostrava vyrovnává s úterním střeleckým útokem. Dvě pietní místa jen pár metrů od sebe před fakultní nemocnicí připomínají druhé nejtragičtější řádění střelce v historii republiky. Jak se Ostrava vypořádává s útokem, si přečtěte v reportáži Tomáše Svobody.

 • Střelce z ostravské nemocnice ohlásila policii matka

  Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal, policii nahlásila. Policie okamžitě poslala vrtulník do okolí Děhylova, kde se měl útočník podle jeho matky nacházet, píše server. Do stejné oblasti také vyrazila zásahová jednotka. Krátce na to se policii podařilo z helikoptéry střelcovo auto zahlédnout. Bylo jen pět kilometrů od domu jeho rodičů v Jilešovicích. Vrtulník začal auto pronásledovat, policisté povolali posily. Vrah začal zmatkovat, vjel do zákazu vjezdu a na prašnou polní cestu, která končila jako slepá lesní pěšina u chatové oblasti, popisuje iDnes.cz. Než dorazila na místo policejní auta, vzal Ctirad V. pistoli a střelil se do hlavy. Nezemřel ale hned. Policisté jej po příjezdu vytáhli z auta a ještě půl hodiny se snažili útočníka oživit. To se jim už ale nepodařilo.

 • 11. 12. 2019

 • Zádušní mše se v Ostravě zúčastnilo asi 200 lidí

  Na 200 lidí se dnes v budově ostravské fakultní nemocnice sešlo na zádušní mši za šest zesnulých, které v úterý zastřelil útočník v čekárně nemocniční polikliniky. Pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David v úvodním slově připomněl i tři zraněné. „Když jsme před časem plánovali tuto tradiční adventní bohoslužbu, nevěděli jsme, do jakých rozměrů naroste. Že z ní bude zádušní mše svatá za všechny oběti tragického útoku,“ uvedl David.

  Tragédie zasáhla do života všech, dodal. „Zasáhla do chodu nemocnice, do života rodin obětí, do života tohoto města i celé naší země,“ řekl. Bohoslužba původně měla být v nemocniční kapli, která se ale ukázala být v tuto chvíli malou. S ohledem na zájem věřících vedení nemocnice mši přesunulo do výrazně většího atria.

 • Rozhovor s ředitelem ostravské fakultní nemocnice

  Rozhovor s ředitelem ostravské fakultní nemocnice Jiřím Havrlantem. (Video: Tomáš Svoboda, Seznam.cz)

 • Zdravotní stav vážně zraněné ženy se ještě zhoršil

  Zdravotní stav ženy, kterou v úterý střelec v budově polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava vážně zranil, se dnes ještě zhoršil. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

  Ženu útočník střelil do hlavy. V úterý se podrobila operaci. „Stav kriticky zraněné pacientky se dnes bohužel ještě zhoršil,“ řekla mluvčí. Dodala, že více se nemocnice nebude k zdravotnímu stavu ženy vyjadřovat.

 • Muž, kterého policie mylně označila za střelce, omluvu přijal. Víc nechce

  Policisté v úterý zadrželi pět lidí, kteří odpovídali popisu střelce z polikliniky ostravské fakultní nemocnice a mohli být ze zločinu podezřelí. Všechny po prověření totožnosti propustila. Mezi nimi byl i slovenský student Vysoké školy báňské. V jeho případě policisté zveřejnili i jeho fotografii s tím, že může jít o střelce. S tímto mužem se policisté dnes setkali. Omluvili se mu. V čekárně polikliniky střílel dvaačtyřicetiletý muž. Zabil šest lidí, tři zranil.

  „Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně,“ řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili. „Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali,“ uvedl. Dodal, že ho ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

 • Dva zastřelení byli příslušníky Vězeňské služby, třetí u ní pracoval dříve

  Šéf Vězeňské služby Petr Dohnal potvrdil, že dvě oběti střelby byly příslušníky Vězeňské služby. Třetí u ní pracoval dříve. „První byl pracovníkem Vazební věznice Ostrava 39 let, druhý byl zaměstnancem v Ostravě Heřmanicích a bylo mu 45 let. Jednalo se o pracovité, slušné a kamarádské příslušníky,“ uvedl Dohnal s tím, že všichni byli v nemocnici v rámci volna. „Možná jste slyšeli příběh muže, který bránil tělem život své dcery. Jednalo se o našeho příslušníka,“ řekl Dohnal. Třetí mrtvý muž podle něj pracoval u Vězeňské služby dříve. Odešel před deseti lety. „Jde o shodu nečekaných událostí, nejednalo se o sofistikovaný útok,“ dodal Dohnal s tím, že Vězeňská služba založí sbírku na pomoc rodinám obětí. Těm už také nabídla pomoc. Dohnal doplnil, že jde už o pátého mrtvého příslušníka Vězeňské služby v letošním roce.

  Brífink Vězeňské služby. (Video: ČTK, ČTK)

 • Rozhlas po střelbě zůstal hluchý, stěžuje si personál nemocnice

  Z ostravské fakultní nemocnice, kde po řádění střelce zůstalo šest mrtvých, teď zaznívá kritika, že zaměstnanci nebyli dostatečně a včas informováni o střelbě. „Nedávno tu instalovali nemocniční rozhlas. Reproduktor je na každém pokoji, v každé části nemocnice. Je to nejrychlejší způsob, jak informovat o krizové situaci. K tomu byl rozhlas zařízený, ale zůstal hluchý,“ postěžoval si doktor, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce však jeho identitu zná. Více v článku Tomáše Svobody.

 • Baník dá pozůstalým 150 tisíc ze vstupného se Spartou

  Fotbalový klub Baník Ostrava dá pozůstalým po obětech střelby 150 tisíc korun ze vstupného ze sobotního zápasu s pražskou Spartou. Hráči a zaměstnanci klubu vyberou ještě další peníze mezi sebou.

  Vážení fanoušci, tragédie, která se stala v ostravské nemocnici, nás nutí přemýšlet o všech možných formách pomoci...

  Zveřejnil(a) FC Baník Ostrava - www.fcb.cz dne Úterý 10. prosince 2019
 • „Paní na vozíku prostřelil hlavu,“ popisuje svědkyně střelbu v nemocnici

  Přímá svědkyně střelby Kateřina Veselková pro TV Prima popsala, co se v nemocnici dělo, když začala střelba. „Já jsem chytla svoji dceru, spadla jsem na zem, narazila jsem si přitom hýždě a hlavně jsem dceru zakryla svojí bundou, kabelkou, prostě abych ji uchránila od něčeho hrozného,“ uvedla. „Ten člověk přišel a slyšela jsem ještě tři rány a vím, že tam seděla paní na vozíku, poměrně mladá, té prostřelil hlavu,“ dodala Veselková. „Vyšly další dvě rány. Když jsem ležela na zádech a kryla se, tak jsem toho člověka zahlédla. Dceru jsem stiskla a on prostě třikrát nebo čtyřikrát znovu vystřelil, ale buď se zbraň zasekla, nebo už neměl náboje, nevím, ale tři rány určitě vyšly naprázdno. Načež se otočil a utekl,“ popisuje hrůzné momenty.

  Výpověď přímé svědkyně střelby v nemocnici. (Video: TV Prima Velké Zprávy)

 • Nemocnice vyzvala evakuované, ať si vyzvednou své věci

  „Od dnešního rána je chod nemocnice plný vyjma ordinace traumatologie,“ řekl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Zaměstnanci, kteří byli svědky střelby, dnes podle něj mají volno. Dodal také informace k výzvě vyzvednutí zapomenutých věcí. „Lidé, kteří byli v úterý evakuováni, si mohou do nemocnice přijít vyzvednout své věci,“ dodal.

 • Střelec se dříve v nemocnici podrobil několika vyšetřením

 • V ostravské fakultní nemocnici dnes proběhne zádušní mše za oběti střelby

 • V Ostravě se střílelo nelegální zbraní, šlo o nejrozšířenější typ v Česku

  Ctirad V. střílel podle policie nelegálně drženou samonabíjecí pistolí české výroby CZ 75. Tu přitom není jednoduché nelegálně sehnat. Podle serveru Lidovky.cz je pistole CZ 75 nejrozšířenějším typem v tuzemsku. Dle bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a exnáměstka ředitele Celní správy ČR Roberta Šlachty je jednou z cest k jejímu získání internet. Více čtěte v následujícím článku.

 • Senátoři drželi minutu ticha a stáhli z programu petici ke zbraním

  Senátoři v úvodu schůze na návrh svého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) uctili minutou ticha památku obětí úterní střelby v ostravské nemocnici. Vzhledem k událostem stáhli z programu projednání petice za zachování práva legálně vlastnit střelné zbraně, která vznikla v reakci na snahy EU držení zbraní omezit.

 • Policie v Praze ukončila mimořádná bezpečnostní opatření

  Pražská policie ukončila bezpečnostní opatření, která zavedla po úterní střelbě v ostravské fakultní nemocnici. Policie v úterý oznámila, že posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli, tedy místy s vysokou koncentrací lidí a nízkou mírou zabezpečení, po celé zemi.

  „Navýšení opatření již skončilo,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Policisté podle něj konkrétně posílili hlídky v okolí nemocnic. Na večerní demonstraci spolku Milion chvilek na Václavském náměstí také dohlíželo o několik desítek policistů více, než bylo původně v plánu.

Sdílejte článek

Doporučené

Další články