Hlavní obsah

Lesní požár vyhnal Řeky z domovů. Dým halí známé památky

Akropolis v Athénách. (Video: Veronika Krátká, AP, Reuters)

 

Reklama

23. 7. 2018 18:02

V oblasti poblíž Athén hoří borovicový les. Úřady musely v zasaženém místě evakuovat stovky lidí.

Článek

Lesní požár vypukl v horské oblasti u letoviska Kineta, východně od Athén. Podle agentury AP úřady z postiženého místa evakuovaly stovky lidí a uzavřely dvacetikilometrový úsek silnice, spojující pevninské Řecko s Peloponéským poloostrovem. Lokalita se nachází přibližně padesát čtyři kilometrů od hlavního města a oblaka dýmu jsou už vidět i nad památkami na Akropoli. Na pozadí chrámu Parthenón je obloha zabarvená do oranžovo-černého odstínu.

Podle místních hasičských sborů se plameny snaží dostat pod kontrolu přes dvě stě hasičů. K dispozici mají více než šedesát hasičských vozů a pět vrtulníků, ale hašení požáru komplikuje silný vítr a těžko přístupný terén. Za posledních dvanáct hodin bylo místním úřadům nahlášeno čtrnáct požárů v lesních porostech a zemědělských oblastech. Desítky domů a aut už skončilo v plamenech. Příčinu požáru úřady stále vyšetřují.

Odpoledne vypukl požár také na svazích pohoří Pendeli východně od Athén, kde bylo nasazeno v úvodu padesát hasičů s dvaceti protipožárními vozidly. Plameny se snaží uhasit také tři cisternová letadla a jeden vrtulník. Oheň je na některých místech vzdálen jeden kilometr od obytných stavení. Očekává se, že i tam bude nutné přistoupit k preventivní evakuaci místních obyvatel.

Požáry v Řecku nejsou během letního období neobvyklé, ale po letošní mimořádně suché zimě je pravděpodobnost neúmyslného založení ohně větší. Podle předpovědi se mohou teploty na území Řecka vyšplhat až ke čtyřiceti stupňům. Zatím nejhorší škody způsobil oheň v roce 2007, když zasáhl jižní část země. Tehdy měl živel na svědomí přes 60 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované