Hlavní obsah

Letní sucha dlouhodobě prospívají výskytu kůrovce, lesníkům letos způsobila škody za dvanáct miliard korun

Letní sucha dlouhodobě prospívají výskytu kůrovce, lesníkům letos způsobila škody za dvanáct miliard korun. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

19. 9. 2018 20:38

Každoroční sucha a vysoké teploty vytvářejí perfektní podmínky pro rozmnožování kůrovce. Lesním hospodářům tak vznikají náklady nejen v podobě ztráty surového dřeva, ale také ty spojené s likvidací kůrovcem nakaženého porostu.

Článek

Škodu v hodnotě 12 miliard korun způsobila českým lesníkům letošní sucha a s nimi spojená kůrovcová kalamita. Vyplývá to z údajů nezávislého lesnického think tanku Czech Forest. Zhruba dvacet milionů stromů v důsledku sucha odumřelo. A příjmy z prodeje dřeva přitom podle think tanku nemusejí lesníkům ani pokrýt náklady na obnovu poškozené lesní plochy.

Podle lesnického experta Czech Forestu Jana Příhody překvapila výše škod odborníky i lesní hospodáře. Do výpočtu škod je podle Příhody nutné započítat nejen ztrátu surového dřeva, ale také náklady na asanaci dřevin nakažených kůrovcem. Další náklady pak představuje provoz lesních školek a obnovy lesa.

Vedro ale brání také v samotné obnově lesa, sucha totiž letos usmrtila sazenice v hodnotě 300 milionů korun.

Příhoda však upozorňuje, že ačkoliv byl výpočet škod vypracován pouze na základě relevantních dat lesních hospodářů, ekologické a vodohospodářské škody mohou být ještě daleko vyšší.

A jak vlastně dlouhá letní sucha a vysoké teploty, které se od roku 2015 objevují pravidelně, souvisejí s rozšiřováním kůrovce v českých lesích?

Podle Příhody především nejenže snižují vitalitu a odolnost lesního porostu proti škůdcům, ale zároveň vytvářejí ideální podmínky pro šíření lýkožrouta smrkového, který navzdory svému názvu nenapadá pouze v Česku tolik rozšířené smrky. Jedna vitální samice po čtyřech generacích dokáže rozmnožit až 100 000 mladých brouků. Pro zdravý smrk představuje ohrožení pouhých 200 brouků.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované