Hlavní obsah

Příští rok přijde obrat k lepšímu, výdělky ale spolkne inflace, předvídá Schillerová

Predikce ministryně financí Aleny Schillerové pro příští rok.

Reklama

15. 9. 2020 14:09

Ministerstvo financí zveřejnilo makroekonomickou předpověď pro rok 2021, klíčový dokument pro sestavení státního rozpočtu.

Článek

Ministerstvo financí předpokládá, že po letošním hlubokém propadu o 6,6 procenta se příští rok tuzemská ekonomika vzpamatuje z koronavirového šoku a poroste o 3,9 procenta.

Úřad ministryně Aleny Schillerové to uvedl v nejnovější predikci makroekonomického vývoje, tedy v dokumentu, na který se s napětím čekalo, protože se od něj bude vyvíjet i sestavování státního rozpočtu pro příští rok.

„Česká ekonomika je zcela zásadním způsobem ovlivněna pandemií nového typu koronaviru. Opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila v 1. pololetí 2020 mimořádně hlubokou recesi,“ popisuje predikce hned v úvodu.

Schillerová a její odborníci pracují se scénářem, že již nebudou přijímána další významná plošná restriktivní opatření. Jinak řečeno: že vláda už centrálně ekonomiku nevypne jako na jaře. Dramatický vývoj nákazy v posledních dnech však vyvolává obavy, že přijdou další, nová omezení.

Ekonomická aktivita by podle dokumentu měla pozvolna oživovat. „Šok do agregátní poptávky i nabídky by měl být pouze dočasný a jednorázový. Celkově pro rok 2020 počítáme s propadem ekonomického výkonu o 6,6 %. K hlubokému poklesu by mělo dojít ve všech složkách užití s výjimkou spotřeby sektoru vládních institucí. Oživení ekonomické aktivity by se mělo projevit v růstu HDP v roce 2021, který odhadujeme na 3,9 ,“ uvádí dokument.

Reálné mzdy budou klesat i příští rok

Kvůli ekonomickému propadu a s ním spojenému snížení poptávky po práci by letos měla klesnout zaměstnanost. Rovněž by mělo dojít ke zvýšení míry nezaměstnanosti. Ekonomická situace by se měla výrazně promítnout i v dynamice výdělků, a to poklesem průměrné reálné mzdy v letošním roce i v roce 2021.

„Očekáváme proto v roce 2020 hospodaření veřejných financí se schodkem 6,4 % HDP a s růstem dluhu na úroveň 39,4 % HDP,“ uvádí Schillerová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované