Hlavní obsah

Liberec opravil historický vstup do zoo z počátku 20. století

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

7. 11. 2020 21:39

Liberec opravil historický vstup do nejstarší zoologické zahrady v zemi, která vznikla před 116 lety. Jde o vstupní portál u Masarykovy ulice.

Článek

„V rámci oprav byly zhotoveny nové omítky, bylo doplněno oplechování říms, odvodnění portálu a dále byl proveden nový sjednocující nátěr v původních barevných tónech,“ uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová. Oprava stála 150 tisíc korun, dodala. Cílem do budoucna je podle ní zkultivovat i současnou podobu přilehlého stánku s ovocem a zeleninou a revitalizovat celý prostor směrem k Labutímu jezírku.

Liberecká zoo vznikla v roce 1904, i když dlouho se mělo za to, že vznikla až v roce 1919. Důvodem, který vedl k mylnému datování vzniku zoo, bylo záměrné zkreslování nejstarší historie zoo jejím bývalým ředitelem Erichem Sluwou. Jeho motivace, proč tak činil, dnes není známá. Právě za jeho ředitelování opravený vstupní portál ve spodní částí zahrady vznikl.

Současný vstup je na opačné straně zahrady, v horní části u konečné tramvaje v Lidových sadech. Je relativně nový, z roku 2014. Postavení nového vchodu a vybudování nového hospodářského pavilonu stálo 82 milionů korun, stavěl se s pomocí evropské dotace, zbytek zaplatil magistrát.

Zahrada patří mezi nejnavštěvovanější cíle v Libereckém kraji. Loni si nejstarší zoo v republice prohlédlo 402.193 lidí, což byla její třetí nejvyšší návštěvnost. Kvůli protikoronavirovým opatřením je ale zahrada od 9. října uzavřená. Vedení zoo odhaduje, že za měsíc zahrada přišla o 40.000 návštěvníků a skoro pět milionů korun na tržbách.

Reklama

Doporučované