Hlavní obsah

Liberecký kraj opraví dva mosty přes dálnici a železnici u Svijan na Liberecku

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

17. 11. 11:15

Liberecký kraj potřebuje zrekonstruovat dva mosty přes dálnici D10 na Prahu a železnici u Svijan. Soutěž na dodavatele musel zopakovat, práce tak začnou až v příštím roce. Kvůli růstu cen materiálů i prací bude zakázka dražší.

Článek

Ještě na jaře kraj počítal s cenou kolem 93 milionů korun včetně DPH, teď je maximální cena nastavena na 106 milionů.

„Jedná se o dva mosty, z nichž jeden překlenuje silniční tah z Liberce do Prahy a druhý komunikaci a železniční trať, které vedou skrz obec Svijany,“ popsal zakázku náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Na dálnici tak podle něj budou dopravní omezení, po dobu rekonstrukce mostu bude doprava pod ním svedena zřejmě jen do jednoho pruhu v každém směru. Podle původních plánů měly už na podzim začít první práce, jako je očištění konstrukce. Vzhledem k tomu, že soutěž musel kraj zopakovat, počítá se zahájením těchto prací až v únoru příštího roku.

Veřejnou zakázku kraj zadává ve formě design & build (projektuj a postav). „Tento dodavatelský systém se používá u technicky složitých rekonstrukcí, kdy je potřeba urychlit časový průběh stavebních prací, během nichž se mohou vyskytnout změny zadávacích požadavků. Je na té firmě, jaký postup zvolí, a je to na její zodpovědnosti,“ řekl Sviták. Poprvé kraj tento způsob vyzkoušel při rekonstrukci silnice z Podbozkova do Cimbálu. „Kde jsme díky němu ušetřili více než 50 milionů korun oproti původním odhadům,“ dodal.

Rekonstrukce mostů ve Svijanech není jedinou stavbou, kterou musel letos kraj kvůli situaci na stavebním trhu opakovat. Znovu bude muset hledat také dodavatele rekonstrukce mostu nad železniční tratí v Brništi na Českolipsku, který je také v havarijním stavu. Původně krajští projektanti odhadli náklady na 17 milionů korun včetně DPH, všechny nabídky byly ale vyšší, a tak soutěž zrušil. Vypsat ji teď musí znovu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované