Hlavní obsah

Liberecký Novoplast zastavil výrobu, problémem jsou obecně zahraniční dělníci

Foto: Unsplash

Ilustrační foto.

Reklama

3. 7. 2020 10:42

Liberecká plastikářská firma Novoplast musela kvůli covidu-19 zastavit výrobu. Malý podnik zaměstnává 70 lidí, u 14 z nich teď testy potvrdily nový koronavirus. Podle hygieniků jsou obecně v Liberci problémem zahraniční dělníci.

Článek

Počet nakažených v Liberci v posledních dnech roste. Jak dnes Seznam Zprávám řekla mluvčí hygieniků Zuzana Balašová, ke zhoršení situace došlo v Liberci v průmyslových podnicích. Obecně podle ní v Liberci platí, že aktuálně se nákaza nejvíc šíří mezi zahraničními dělníky. Problém je, že může samozřejmě přeskočit i na lidi v jejich okolí.

V Novoplastu se nyní nakazilo pět kmenových zaměstnanců a devět agenturních pracovníků, zhruba 30 dalších lidí z firmy už prošlo testy, další to čeká. „Krajská hygienická stanice nařídila firmě dvoutýdenní karanténu, což prakticky znamená zastavení provozu,“ sdělil jednatel společnosti Jiří Vošoust.

Od začátku epidemie testy prokázaly v kraji onemocnění u 282 lidí. Aktuálně je v Libereckém kraji 81 nemocných.

Nové případy jsou podle Balašové spojené s nakaženými pracovníky z několika průmyslových podniků v Liberci. Nákaza už se objevila i v podniku mimo průmyslovou zónu. „Vzhledem k dosavadním zkušenostem jsme testovali také agenturní dělníky pracující pro společnost, kteří nebyli úzkými kontakty nemocného. Agenturní dělníci byli pozitivní v 65 procentech případů,“ uvedla. Právě zahraniční dělníci jsou podle hygieniků velkým epidemiologickým problémem.

Což potvrdila i Jana Prattingerová, ředitelka odboru protiepidemického. „Odkrývá se závažný epidemiologický problém spojený se zahraničními dělníky, kteří bydlí ve větších počtech na ubytovnách či v soukromých bytech a lékaře navštěvují zpravidla výjimečně. Stačí tedy jedna covid pozitivní osoba, která se vrátí z oblasti s výskytem onemocnění, a onemocnění se v jejich komunitě šíří, což znamená, že se může rozšířit do dalších podniků a firem. V současné době vnímáme existující ohnisko jako ‚průmyslové podniky Liberec‘ propojené zejména přes společné bydlení,“ podotkla.

Testy potvrdily v tomto týdnu onemocnění také u dítěte z Jablonce nad Nisou. Nakazilo se v rodině, je bez příznaků. Uzavřena byla mateřská škola, kam dítě docházelo. U nikoho dalšího ze školky se ale zatím onemocnění nepotvrdilo. „Školka se bude testovat dnes. Vytipované jsou úzké kontakty mezi dětmi a personálem,“ dodala Balašová.

Podle mluvčí jablonecké radnice Jany Fričové je v karanténě sedm lidí z personálu včetně kuchařky a zhruba 25 dětí. Tím, že uzavření školky připadlo na období letních prázdnin, to nebude mít na její chod žádný zásadní vliv. „Na prázdniny, tedy od středy, tam bylo přihlášených jen osm dětí k docházce. Zůstaly doma,“ uvedla Fričová. Zpět se děti vrátí až ve druhé polovině srpna. Z karanténních důvodů zůstane školka uzavřená 14 dnů a poté jsou plánovaně všechny školky ve městě uzavřené na celý měsíc.

V Libereckém kraji se z nemoci covid-19 zatím 196 lidí uzdravilo, pět komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehlo. Hygienici v kraji zatím nechali otestovat 11 034 lidí. Z nemoci se podle nich aktuálně léčí 81 lidí, nejvíc v Liberci. Hygienici nařídili 11 lidem karanténu, v dalších 213 případech ji uložili praktičtí lékaři.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované