Hlavní obsah

Liberečtí vědci chtějí použít 3D tisk na vícepodlažní budovy

Foto: TUL

Vědci zatím zkonstruovali model v měřítku 1:4, na němž probíhají testy řídicích algoritmů. Docent Václav Záda z Fakulty mechatroniky Technické univerzity v Liberci je jedním z hlavních autorů tiskového robota.

Reklama

13. 5. 14:59

Robotické rameno pro 3D tisk ve stavebnictví vyvíjejí na Technické univerzitě v Liberci. Zařízení, které umožní výrobu rozsáhlých či vícepodlažních budov přímo na staveništi, se chystají patentovat.

Článek

Univerzita usiluje o světový průlom na poli 3D tisku ve stavebnictví. Pracuje na vývoji robotického zařízení, které se přemisťuje po rozlehlém staveništi a má být schopné tisknout bez bednění. Metoda postupného tisku umožní budování rozsáhlejších a také vícepodlažních budov přímo na místě.

Jiří Suchomel z Fakulty umění a architektury upozorňuje na to, že ve světě užívané dostupné průmyslové roboty neřeší tisk stropů a střešních konstrukcí. „My chceme navrhnout unikátní mobilní robotické zařízení, které se přemisťuje po staveništi a postupně tiskne svislé i vodorovné konstrukce,“ řekl Suchomel.

Tisk by měl být možný přímo na staveništi. Zařízení půjde na místo převézt bez použití robustních nákladních aut. Na projektu spolupracuje také Kloknerův ústav ČVUT v Praze, kde bude robot několik měsíců na testech.

„Tam bude stroj sestaven na nové podstavce do výšky asi 130 centimetrů, aby mohl tisknout takto vysoké objekty. V tomto specializovaném pracovišti se budou zabývat praktickými experimenty s tiskem betonových konstrukcí. Mimo jiné vývojem cementové směsi a vhodných konstrukcí pro tisk. Materiál je alfou a omegou tohoto tisku. Musí totiž tuhnout dostatečně rychle, aby se vrstvy nebortily, ale zároveň, aby se spojovaly,“ dodal Leoš Beran z Fakulty mechatroniky.

Rameno použitelné v reálu na stavbách má v budoucnu zvládnout tisk až do vzdálenosti 5,6 metru. Výška tisku bude možná do 3,2 metru. Tým chce tisknout odlehčené skořepinové struktury a dosáhnout tiskové přesnosti dvou až tří milimetrů. Taková přesnost není ve stavebnictví běžná. Jde podle univerzity o velmi ambiciózní cíl.

Foto: TUL

Detail tiskové hlavy.

„Výroba cementu představuje velkou zátěž pro životní prostředí, a navíc nám docházejí potřebné suroviny, jako je kamenivo a štěrky. My chceme stavět lehké tenkostěnné betonové a nekonvenčně vyztužené konstrukce, které spotřebu materiálu značně sníží,“ přiblížil Suchomel. Očekává, že podobný tisk přinese do architektury i větší rozmanitost: „Tato technologie totiž umožňuje tisk komplikovaných tvarů a dokáže vyhovět i náročným a neobvyklým požadavkům.“

Podle Suchomela bude ale zapotřebí vyřešit otázku legislativy. Dodnes totiž neexistují stavební předpisy pro tištěné konstrukce.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené