Hlavní obsah

Lipovskou chtěl původně na kandidátku Okamura. Nedohodli se kvůli Bobošíkové

Foto: ČTK

Hana Lipovská kandiduje za Volný blok, který spolupracuje s neonacistickou Dělnickou stranou.

Reklama

5. 8. 8:32

Radní České televize Hana Lipovská chtěla původně kandidovat za SPD Tomio Okamury. Neprošla jí však podmínka, aby s ní mohla kandidovat i Jana Bobošíková a aby SPD do programu zahrnula odchod České republiky z EU.

Článek

Když před dvěma týdny členka Rady České televize Hana Lipovská oznámila záměr vstoupit do politiky, mohlo se zdát, že šlo o náhlé či čerstvé rozhodnutí.

Článek si také můžete pustit v audioverzi.

Seznam Zprávy však zjistily, že Lipovská o svém politickém angažmá vyjednávala několik měsíců. Nebylo to přitom s Volným blokem a poslancem Lubomírem Volným, za které nakonec bude v podzimních volbách kandidovat do Poslanecké sněmovny v Pardubickém kraji.

Možné politické angažmá si radní České televize začala připravovat už na jaře. Jednání inicioval šéf SPD Tomio Okamura, zapojil se i šéf poslaneckého klubu SPD a místopředseda hnutí Radim Fiala.

„Nikde jsem to neříkala dosud, ale nevidím důvod vám to neříct. Byla jsem oslovena panem Okamurou, což byl zřejmě důsledek toho, jak jsem s jednotlivými stranami řešila věci kolem České televize. Na jaře mě pan Okamura oslovil, zda bych za SPD nechtěla jako jednička kandidovat v Praze. Na toto téma jsem mluvila jak s panem Okamurou, tak panem Fialou,“ řekla Lipovská Seznam Zprávám. Potvrdila to i v rozhovoru pro Deník N.

Měkký Okamura

Lipovská však měla dvě klíčové podmínky - ta první byla programová. „Měla jsem několik ideových podmínek, zejména ale takzvaný czexit (odchod České republiky z EU, pozn. red.). Pan Okamura mi však vysvětloval, proč pro něho czexit nepřipadá v úvahu. Asi máme oba zcela jiné voliče,“ popisuje Lipovská. SPD dlouhodobě prosazuje pouze referendum o možném vystoupení z EU.

Druhá podmínka byla personální - Lipovská chtěla kandidovat se svou mentorkou Janou Bobošíkovou. „Zadruhé jsem požadovala, abychom s Janou Bobošíkovou kandidovaly v tandemu jako s mým nejbližším spolupracovníkem. Ani na jedné z daných podmínek jsme se nedomluvili, takže jsme hovory ukončili,“ uvedla Lipovská.

Někdejší prezidentská kandidátka Bobošíková pak v půlce července oznámila, že povede pražskou kandidátku Volného bloku.

Tehdy Okamura zkusil Lipovskou oslovit znovu - tentokrát s nabídkou druhého místa na pardubické kandidátce SPD za tamním lídrem a exministrem Zemanovy vlády Jaroslavem Baštou.

„Nicméně tato nabídka přišla v době, kdy už jsem dávno jednala s Volným blokem o pozici jedničky v Pardubickém kraji,“ dodala Lipovská.

Jana Bobošíková redakci potvrdila, že Okamurovo hnutí ji skutečně neoslovilo. „Nabídku kandidovat za SPD jsem nikdy neměla. Vedly se různé debaty s různými stranami, od SPD ale nabídka nepřišla,“ řekla Seznam Zprávám. Dotaz, zda i ona měla podmínku, aby mohly s Lipovskou kandidovat za stejný subjekt, odehrála do autu: „To bych si takhle netroufla hodnotit.“

Ze stran, mezi kterými se Lipovská rozhodovala, vychází lépe Okamurova SPD. Podle červnového průzkumu agentury Kantar CZ získala 12,5 procenta.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021. Nevíte, koho volit? Podívejte se na volební programy stran a vyzkoušejte naši volební kalkulačku. Předpověď výsledků voleb naleznete v předvolebním průzkumu – kdo vyhraje volby.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované