Hlavní obsah

Londýn čekají protesty za Floyda. Raději zůstaňte doma, nabádá starosta

Foto: Profimedia.cz

Jeden z účastníků londýnských demonstrací.

Reklama

13. 6. 2020 13:07

Londýňané o víkendu plánují ve velkém vyjít do ulic a demonstrovat proti rasismu a policejnímu násilí. Policie omezila konání demonstrace do pěti hodin. To ale neznamená, že je povolená.

Článek

Londýnská policie omezila dobu trvání protestů, které se mají během víkendu uskutečnit v centru města. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí i akce příznivců krajní pravice musí skončit do 17:00 místního času. Stoupencům jednotlivých táborů vyhradili policisté také oblasti, ve kterých se mohou shromažďovat. Londýnský starosta dnes opět vyzval, aby lidé zůstali raději doma.

Vlna protestů proti rasismu a policejnímu násilí se do Evropy přelila ze Spojených států, kde se začalo demonstrovat v reakci na květnovou smrt černocha George Floyda. Toho udusil při zatýkání ve městě Minneapolis bělošský policista, který nyní čelí obvinění z vraždy.

V Londýně, stejně jako v řadě dalších velkých evropských měst, se protestovalo už minulý týden. Akce byly většinou pokojné, někteří demonstranti jich ale využili k útokům na policisty i ničení veřejného majetku. Velkou pozornost upoutalo stržení sochy obchodníka s otroky Edwarda Colstona v Bristolu i poničení sochy válečného premiéra Winstona Churchilla v Londýně. Kdosi k jeho jménu sprejem napsal, že „byl rasista“.

Vzhledem k průběhu demonstrací z minulého týdne se londýnská policie rozhodla dnešní protesty omezit. Zároveň zdůraznila, že vydání omezení neznamená, že demonstrace jsou povolené.

Pochod příznivců hnutí Black Lives Matter smí projít z Hyde Parku přes Trafalgarské náměstí až do severní části ulice Whitehall. Příznivci krajní pravice se mohou shromáždit na Parlamentním náměstí a v jižní části ulice Whitehall. Oba tábory bude dělit bariéra. Všechny protesty musí ustat do 17:00 místního času.

Členka parlamentu Spojeného království Zarah Sultana na svém Twitteru sdílela návod, jak se zachovat v případě zatčení, jak mluvit s policií. Také připomíná nutnost dodržovat sociální distancování.

„Naprosto chápu, proč lidé chtějí vyjádřit svůj názor… Ale podle vládního nařízení se stále nacházíme ve stavu zdravotní pandemie a lidé by se neměli shromažďovat ve velkých skupinách,“ uvedl velitel zásahových jednotek londýnské policie Bas Javid. „Vyzýváme vás, abyste do Londýna nepřijížděli a abyste vyjádřili svůj názor jiným způsobem,“ dodal.

V pátek vyzval také premiér Boris Johnson a starosta Londýna Sadiq Khan, aby lidé kvůli možnosti šíření koronaviru zůstali raději doma. Khan dnes stanici BBC řekl, že na demonstracích je „téměř nemožné dodržovat rozestupy“. Zkušenosti ze světa podle něj navíc ukazují, že se lidé při podobných akcích skutečně nakazili.

Hnutí Black Lives Matter svolalo na dnešek demonstraci do Londýna, později ji ale odvolalo kvůli obavám ze střetů s pravicovými radikály. Policie očekává, že odpůrci rasismu a příznivci krajní levice se přesto v hlavním městě sejdou. Stoupenci krajní pravice se svolali do centra Londýna podle svých slov proto, aby chránili pomníky. K akci vyzval mimo jiné známý krajně pravicový aktivista Tommy Robinson.

Ničení dalších pomníků během dnešních protestů se obávaly i britské úřady. Už v pátek proto některé nechaly opatřit ochranným bedněním. Za ním dočasně zmizely například Churchillova socha či válečný pomník na ulici Whitehall. Chránit dnes budou policisté i sochy Nelsona Mandely nebo Abrahama Lincolna.

Premiér Johnson v pátek označil za „absurdní a ostudné“, že se terčem útoku stala minulý víkend právě Churchillova socha. Vnuk válečného premiéra Nicholas Soames vyjádřil dnes nad poničením sochy svého dědečka hluboký smutek. Ministryně vnitra Priti Patelová vyzvala Londýn, aby z Churchillovy sochu ochranné bednění „okamžitě“ odstranil.

Demonstrace proti rasismu se budou konat také v dalších britských městech včetně Edinburghu či Brightonu. Uskutečnit se ale mají i v Paříži, Berlíně, Mnichově či Stuttgartu.

Reklama

Doporučované