Hlavní obsah

Louny zajímá, co chtějí mít lidé v Daliborce, středověkém domě

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 11. 2020 14:58

Lounská radnice vyhlásila anketu na obsazení Daliborky, nejlépe dochovaného středověkého městského domu. Obyvatelé mohou navrhovat, co by mohlo v budově, která je kulturní památkou, být. Hlasovat mohou do 30. prosince.

Článek

V budově v centru města sídlí od konce 50. let minulého století státní okresní archiv. Ten se během dvou až tří let přestěhuje. „Máme tedy dost času se rozmyslet, co v Daliborce bude. Anketa může být vodítkem, i když jsme si vědomi, že jakýkoliv zásah s ohledem na stáří a členitost domu bude komplikovaný a velmi drahý,“ řekl starosta města Pavel Janda.

Radnice chce v nejbližších dnech zveřejnit stavebně-historický průzkum, aby veřejnost věděla, jak to vypadá uvnitř. „Je to velmi hodnotný dům, jehož stáří zároveň limituje jeho využití. Na druhou stranu to, že stará budova může dobře sloužit občanům, dokládá třeba radnice v Kadani,“ uvedl Janda.

K využití objektu se vyjadřovali už politici. Mezi nápady je obřadní síň, klubovna, kavárna. „Já osobně ještě favorita nemám, máme dva roky čas a byl bych rád, kdybychom to rozhodli napříč zastupitelstvem, bude to stát dost peněz,“ řekl starosta. Anketa je zveřejněná na facebookovém profilu města.

Kulturní památka Daliborka je podle Jiřího Bureše z Národního památkového ústavu dokladem architektury městského domu se složitým vývojem, který sahá do středověku. „Jeho součástí je řada druhotně vložených stavebních konstrukcí, klenby ve sklepě, ostění dveří, oken, úžasná srubová místnost v patře,“ řekl. Jakýkoliv zásah bude muset město s památkáři konzultovat. „Nemělo by se invazivně zasahovat do stavby, zásadní změna dispozic není možná,“ uvedl.

Domů ze středověku je v Lounech více. „U řady se to ale na první pohled nepozná, vnější podoba je až z přelomu 19. a 20. století, ale sklepy jsou často středověké,“ řekl Bureš. Historickým objektem v jádru města je mimo jiné budova muzea, která se nyní opravuje. Podle Bureše je z pohledu památkářů situace v Lounech dobrá, v historickém jádru není žádná památka v havarijním stavu a třeba městské hradby se opravují kontinuálně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované