Hlavní obsah

Návrat Haška na výsluní? Na to se mě neptejte, říká Zaorálek

Foto: Seznam Zprávy

Hostem Marie Bastlové je ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Reklama

4. 6. 13:07
aktualizováno • 4. 6. 15:51
Článek

Sociální demokraté už neřeší roli Jana Hamáčka v kauze Vrbětice ani jeho údajnou kamuflovanou cestu do Moskvy. Přesto, že je jejich předseda podezřelý z toho, že o cestě do Moskvy lhal, strana se tomu nevěnuje a čeká, jestli a jak se kauza vyšetří.

„Věnujeme se sestavování kandidátek, v sobotu děláme na programu a s kauzou Vrbětice čekáme, až se to vyšetří. V této chvíli se nevěnujeme tomu, že bychom tohle řešili,“ řekl v podcastu v Ptám se já ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jestli to stranu poškodilo, se podle něj ukáže až ve volbách.

Zaorálek odmítl komentovat, zda Hamáčkovi jeho verzi příběhu věří s tím, že byl sám ministrem zahraničí a zažil kauzy, ve kterých se angažovaly tajné služby. „Také jsme tehdy byli napadáni a vím, že jsme nemohli vystoupit a bránit. Takže jsem opatrný,“ řekl Zaorálek.

Sociální demokraté se dlouhodobě pohybují na hraně volitelnosti do Sněmovny. Nedávno se na ně snesla kritika, že vrací na výsluní staré tváře jako třeba bývalého hejtmana a usvědčeného lháře Michala Haška na post náměstka ministra vnitra, bývalého ministra Jana Kohouta na post náměstka ministra zahraničí nebo pražského politika Pavla Jaroše na místo dalšího z náměstků v Černínském paláci.

„Já nestojím o to, aby mně někdo komentoval náměstky, tak to nechci komentovat ostatním také. Tohle nejsou naše tváře. Naše tváře budou ty, které si zvolíme jako lídry kandidátek,“ odmítal otázky na návrat starých tváří Zaorálek.

V rozhovoru pro podcast Ptám se já také zopakoval svou včerejší ostrou kritiku opozice za to, že vyvolala hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Už včera přitom Zaorálek politiky z koalice Spolu i koalice Pirátů a Starostů obvinil z toho, že nesou vinu na průběhu pandemie, protože blokovali nouzový stav a vládu tlačili k rozvolňování.

„Na jedné straně se říká, že komunisté jsou relikt, ale na druhé straně se ukázalo, že to byli oni, kdo nám pomohl udržet nouzový stav, který jsme potřebovali ke zvládání pandemie. Pandemický zákon, který si vynutila opozice, nám, jak teď ukazuje Nejvyšší správní soud, nestačí,“ tvrdí Zaorálek s tím, že opozice spoléhala na to, že komunisté vládu podrží.

Na jaká témata chtějí sociální demokraté ve volbách sázet? A jak se mu líbí lehce xenofobní výroky premiéra Andreje Babiše, který ve Sněmovně mluvil o migrantech a jindy zase o tom, že nechce cizáky v pražských barech? A co si myslí o kauze Dominika Feriho? Poslechněte si celý rozhovor v přehrávači v úvodu článku.

Celý rozhovor s Lubomírem Zaorálkem si můžete pustit i ve videu. (Video: Seznam Zprávy)

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované