Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Již desítky let chrání Krkonošský národní park, známý pod zkratkou KRNAP, jedinečnou přírodu nejvyšších českých hor. Potkává se v nich drsná severská tundra s křehkou krásou horských luk a hlubokých lesů.
Ať už sem míříte poprvé, nebo se pravidelně vracíte, Krkonoše vždy dokážou něčím překvapit. Vedle známých ikon, jako jsou Sněžka nebo Labská bouda, tu najdete i méně frekventovaná místa, kde si přírodu vychutnáte v tichu a bez většího davu turistů.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
Podívejte se na tipy na zajímavá místa, která stojí za návštěvu kdykoli během roku. Připravte si batoh, dobrou náladu a vyrazte s námi za krkonošskými poklady. Čekají na vás známé cíle, romantické vyhlídky, vodopády nebo místa opředená dlouhou historií.
1. Sněžka

Jedna z cest na nejvyšší horu České republiky.
Co by to bylo za návštěvu Krkonoš bez Sněžky, ta je se svými 1603 metry nejvyšší horou České republiky. Nachází se ve východní části Krkonoš na Hraničním hřebeni a patří mezi nejnavštěvovanější místa u nás. Na jejím vrcholu se vám nabídnou nádherné panoramatické výhledy na krajinu Česka i Polska, protože vrcholem prochází česko-polská státní hranice.
Na vrchol lidé často vycházejí brzy ráno, aby si užili nádherný východ slunce. Mimo výhledy nahoře narazí návštěvníci i na několik staveb - rotundovou kapli svatého Vavřince, Polskou boudu s meteorologickou stanicí a na českou poštovnu Anežku od architekta Martina Rajniše s vyhlídkovou plošinou, která je nepřekvapivě tou nejvýše položenou v českých zemích. Kromě pěší cesty je možné se nechat nahoru vyvézt lanovkou.
Trasy včetně map, kudy zdolat Sněžku i další české vrcholy
2. Pančavský vodopád

Vrchní část Pančavského vodopádu.
Nejvyšší vodopád v Česku a zároveň i jeden z nejhezčích naleznete kousek od Labské boudy na potoku Pančava, jednom z přítoků Labe. Jeho celková výška dosahuje 148 metrů. Je kaskádovitého typu, má celkem čtyři stupně, které mají výšku od 20 do 40 metrů.
V celé své kráse se předvede v době jarního tání nebo silných dešťů, kdy je velký průtok vody, jinak nebývá příliš vodnatý. U vodopádu se nachází i Ambrožova vyhlídka, z té je nádherný výhled například na Labský důl, Kozí hřbety či Lysou horu. Shora je vidět jen vrchní část vodopádu, celý ho lze sledovat zespodu, z turistické stezky na dně Labského dolu.
3. Dvorský les

Dvorský les.
Jako v pohádce se ocitnete ve Dvorském lese, jemuž se říká též Rýchorský prales a který se nachází v nejvyšším místě hřebene Rýchor v nejvýchodnější části Krkonoš. Nejenže jsou v této významné přírodní rezervaci k vidění druhy vzácných chráněných rostlin, ale také husté bučiny a pokroucené stromy s větvemi pokrytými mechem.
Les působí opravdu magicky, především na podzim, kdy místo přikryje lehký opar mlhy a místo na vás dýchne tajemnou atmosférou. Pokroucený vzhled stromům dala zvířata, která se tu dříve pásla, okusovala malé stromky, a tím je deformovala. Místem vede několik turistických tras či naučná stezka, která turisty seznámí se hřebenem Rýchor i jeho okolím.
Mapa: Naučná stezka Rýchory
- Délka: 6 km
- Počet zastávek: 10
4. Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla Hanče a Vrbaty.
Mohylu naleznete kousek za Vrbatovou boudou na Zlatém návrší nad Horními Mísečkami. Je připomínkou slavného neštěstí, které se odehrálo 24. března roku 1913. Kvůli náhlé změně počasí při náročném závodě tehdy zahynuli známý lyžař Bohumil Hanč a jeho přítel Václav Vrbata, který se mu vydal na pomoc.
Kamenná mohyla byla vybudována v roce 1925 na místě, kde byl umrzlý Vrbata nalezen. Během války byla poškozená, ale následně se opět dočkala opravy. Ze Zlatého návrší se naskytne krásný pohled na panoramata Krkonoš nebo do Labského dolu.
Více o příběhu Hanče a Vrbaty
5. Stezka korunami stromů Krkonoše

Vyhlídková věž na stezce korunami stromů v Krkonoších.
V červenci 2017 byla na úpatí Černé hory v Janských Lázních otevřena v srdci majestátních lesů Krkonošského národního parku stezka korunami stromů. Na trase dlouhé lehce přes 1500 metrů narazíte na několik informačních zastávek, atrakce, podzemní expozici, vyhlídkovou věž, tobogán nebo dětské hřiště.
Před koncem stezky nelze přehlédnout 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž, která nabídne návštěvníkům nádherný výhled do širokého okolí. V jejím středu vede 80 metrů dlouhý tobogán, jímž si odvážlivci mohou zkrátit cestu zpět na zem. Unikátní je tu i podzemní interaktivní expozice nacházející se pod věží, ta představuje kořeny stromů a vezme vás do světa půdy.
Cena vstupného
Cena | |
---|---|
Dospělý | 350 Kč |
Senioři (nad 65 let) / ZTP/P s doprovodem | 250 Kč |
Děti do 3 let | zdarma |
Děti 3–14 let | 270 Kč |
Rodinné vstupné (2 dospělí a 1–2 děti do 14 let) | 950 Kč |
Jedna jízda tobogánem (od 120 cm výšky) | 50 Kč |
Vstupenky lze zakoupit online na webu Stezky korunami stromů.
Přehled velkých stezek v korunách stromů
6. Luční bouda

Luční bouda.
Luční bouda je nejstarší a kapacitně největší horskou chatou v Krkonoších. Základní kámen s letopočtem 1623 tu nalezli při rekonstrukci ve druhé polovině 19. století. Přístřeší zde tak kolemjdoucí v nadmořské výšce 1410 metrů nacházejí už po 400 let.
Během své historie prošla Luční bouda mnoha úpravami. Za druhé světové války sloužila Němcům a po konfiskaci majetku se v její správě vystřídalo několik organizací. Současný majitel je na místě od roku 2004 a snaží se vrátit tento horský skvost milovníkům a obdivovatelům hor. Ubytuje se zde až 150 hostů, kteří mohou využít například wellness, nachází se tu také restaurace nebo pro milovníky zlatavého moku pivovar Paroháč.
Přehled nejznámějších horských bud Krkonoš
7. Pramen Labe

Kamenná skruž, za kterou lze vidět erby měst.
Mezi nejvyhledávanější zdejší místa patří pramen Labe, největší řeky v Česku i jedné z největších v Evropě. Ta má celkovou délku přes tisíc kilometrů, ovšem na českém území protéká zhruba jen její třetina. Skutečný pramen se nachází na Labské louce nedaleko hranic s Polskem, ale kvůli ochraně přírody je návštěvníkům nepřístupný.
Pro turistické účely byl zhruba 300 metrů daleko vytvořen symbolický pramen v podobě kamenné skruže s přítokem a odtokem vody. Nachází se na rozcestí nejvýznamnějších hřebenových turistických tras, na takzvané České cestě. V roce 1968 na místě přibyla kamenná stěna s 26 erby měst, kterými řeka protéká na českém i německém území, než se vlije do Severního moře.
8. Cesta česko-polského přátelství

Na Svinské kameny narazíte na začátku trasy, pokud vyrazíte ze západu.
Vyrazit na výlet po krkonošských hřebenech, kochat se krásnými výhledy do Čech i sousedního Polska, projít si zajímavá a jedinečná místa můžete na Cestě česko-polského přátelství. Červeně značená turistická trasa kopíruje státní hranici s Polskem a v určitých úsecích zabrousí i kousek k našim severním sousedům.
Trasa je dlouhá necelých 30 kilometrů, ovšem nemusíte ji zdolávat celou, lze se snadno napojit na několika místech a ujít jen vámi zvolenou část. Ideální je také cestu rozdělit například do dvou dnů s přenocováním na jedné z krkonošských horských bud, ať máte zážitek z Krkonoš kompletní.
Mapa trasy a další informace
- Délka: 28 km
- Začátek (ze západu na východ): Vosecká bouda
- Začátek (z východu na západ): Pomezní boudy
- Na co na cestě narazíte: Mužské kameny, Dívčí kameny, Petrovy boudy, Sněžka, Vosecká bouda, Pomezní boudy, Obří sedlo a mnoho dalšího, včetně krásných výhledů
9. Rozhledna Žalý

Rozhledna na vrchu Přední Žalý.
Na vrcholu kopce Přední Žalý, který byl a stále je turistickým cílem kvůli krásnému výhledu na Krkonoše, stála rozhledna již v první polovině 19. století. Nejprve to byla dřevěná stavba, později ji nahradila vyšší kovová, až tu nakonec v roce 1892 vyrostla rozhledna kamenná.
Osmnáct metrů vysokou stavbu nechal vybudovat hrabě Jan Harrach. Stojí vedle dřevěné restaurace, která byla postavena v roce 2009 na místě nejprve vyhořelé chaty v roce 1900 a později zaniklé během druhé světové války. Z rozhledny jsou vidět nádherná panoramata krkonošských hor, lze spatřit Sněžku, Kotel, Medvědín, mohylu Hanče a Vrbaty nebo Luční boudu.
Kam také vyrazit na kamenné rozhledny
10. Úpské rašeliniště

Z Úpského rašeliniště je krásný výhled na Sněžku.
Rašelinišť se v Krkonoších nachází několik desítek, mezi nejznámější patří právě to Úpské. Rozkládá se mezi Luční boudou, Hraničním hřebenem, Obří boudou a Studniční horou v nadmořské výšce zhruba 1400 metrů. Rašeliniště návštěvníci překonají přes vyvýšený povalový chodník, ze kterého jsou vidět rašelinná jezírka. Zvednete-li hlavu, naskytne se vám krásný pohled na Sněžku.
Rašeliniště jako bažinný ekosystém vznikají především v chladných a vlhkých oblastech s dostatkem srážek, ideálním místem jsou tak i krkonošské sníženiny. Tam dochází k hromadění organické hmoty rašeliny, tedy odumřelých zbytků rostlin, které se špatně rozkládají.
Máte nějaký tip na zajímavé místo v Krkonoších, které vám chybí v našem výběru? Napište nám o něm do komentářů a podělte se o své zkušenosti.