Článek
Reportáž si také můžete poslechnout v audioverzi.
Je den jako stvořený na procházku po horách. Ani horko, ani zima, svítí slunce. Ačkoli je pondělí, ulice Pece pod Sněžkou se jen hemží turisty. Od skupinek mladých s narvanými krosnami přes aktivní seniory s trekovými holemi až po rodiny s kočárky, co si to v žabkách štrádují k lanovce na Sněžku.
A z autobusů zaparkovaných na místní stanici, kterou kromě betonového plácku tvoří jen pár stříšek pro čekající, se linou další skupiny. Z jednoho z nich, který právě dorazil z polského Karpacze, vystupuje i Robert s manželkou. Batoh má jen drobný, v Peci je „na otočku“ za turistikou.
S chutí se rozhlíží po okolních horách. „Je tady krásně, moc se těšíme,“ říká nadšeně polsky zatímco se vydává do víru města, které platí za jednu z bran do nejvyšších částí Krkonoš.
V Peci pod Sněžkou je poprvé. Právě na turisty, jako je on, se Seznam Zprávy zaměřují ve svém letním seriálu První dojem o tom, jak působí slavná místa Česka na lidi, kteří jsou zde poprvé. Tentokrát se reportéři vydali do Krkonoš, které se v posledních letech potýkají s výrazným nárůstem turistů i nátlakem developerů.
„Problém je to velký“
Robert brzy zjišťuje, že cesta k lanovce na nejvyšší vrchol Česka, která od autobusového nádraží trvá asi patnáct minut, není bez překážek. Nejdříve jde s manželkou po chodníku, který je ale léta jen nakreslený na zemi a od silnice jej nedělí žádná bariéra, ačkoli kolem projíždějí velké autobusy. Podobné situace nastávají i v hornější části obce. Tam se navíc přidává hluk. Na místě, které dříve zarůstalo, vzniká nový apartmánový komplex Svatá Barbora.
Zde už se Robert začíná trochu podivovat. A to zvláště nad tím, jak nesourodě místní zástavba vypadá. V jednu chvíli míjí moderní aparthotel, který dřevěným obložením hezky zapadne do prostředí hor. V druhou tradiční restauraci připomínající spíše horskou boudu. A za chvíli zase prochází kolem brutalistní budovy, která zde zůstala z doby socialismu. Stejně tak míjí osmnáctipatrový hotel Horizont, dominantu místního údolí.
„Ty nejstarší budovy se mi líbí víc, mají svoji atmosféru. Ty nové jsou takové moderní, jiné. Ale taky v pohodě,“ směje se Robert.
Turisté, kteří zde nejsou poprvé, už ví, do čeho jdou. Třeba důchodkyně Věra s Danou. Ty do Pece jezdí už léta a nedají na ni dopustit - tedy až na pár věcí. „Když jsem tady byla před 60 lety, tak to bylo o něčem jiném. To tady bývalo liduprázdno. Dnes je tady o hodně víc lidí. Nebyly tu žádné tyto budovy, teď vznikají hlavně věci pro ty mladé,“ vypráví Dana.
Poukazuje na to, že jí vadí třeba všudypřítomné reklamy. Už jen po výstupu z autobusu na turisty z několika stran čekají upoutávky na elektrokoloběžky, vláček nebo prodej apartmánů. Některé obchody nebo restaurace jsou zase z ulice oblepené barevnými nápisy „suvenýry“ nebo nabídkami zmrzliny či levného oběda.
„Já bych toho mohla mít méně. Aby to bylo spíš přírodnější. Je to už takový Disneyland,“ míní turistka Dana.
Pec pod Sněžkou si opravdu v posledních letech prošla výraznou proměnou. Zdaleka nejde jen o nově rostoucí komplex Svatá Barbora, který má být jedním z největších wellness center v regionu.
Kde byl ještě před deseti lety hypermarket, stojí dnes hotel Svatý Vavřinec. Starý hotel Hradec nahradil moderní komplex. Staví se i na místech, kterým se dosud apartmánový boom spíše vyhýbal - třeba vesnici Velká Úpa, která spadá pod katastr Pece. Pětipatrový komplex vzniká na místě, kde byla dříve hospoda nebo bowling.
„Kdo přijede po mnoha letech, ano, bude překvapen. Pec se mění. Výstavba je zde velká,“ uznává starostka Ilona Semrádová. To s sebou přináší několik typických problémů. Na místech se zvyšují ceny a přibývá turistů, což může vadit starousedlíkům.
Podobně jako v sousedním Špindlerově Mlýně se navíc i v Peci pod Sněžkou objevují případy, kdy se developeři snaží obcházet územní plán nebo regule obcí. Místní sdružení Žijeme Sněžkou se například soudilo s investorem hotelu Pecr Deep. Podle kritiků budova vznikla v rozporu s územním plánem - ten povoloval tři patra, hotel jich má ale pět. To developer odmítal, po kriticích žádal omluvu a odškodnění, ale u soudu neuspěl.
Že tlak pokračuje i nadále, starostka potvrzuje. „Ano, problém s výstavbou je velký, jsme zajímavá lokalita s atraktivitou. Snažíme se o regulaci dle platných zákonů, a pokud dojde k výstavbě, tak chceme, aby i naše město a občané ze zátěže, která toto přináší, něco získali. Poslední příklad, investor ve Velké Úpě daruje městu dva nebytové prostory pro lékaře ve svém projektu a máme i příslib, že zajistí prostory pro lékárnu,“ říká Semrádová.
A nutno říct, že spolu s apartmány přibývá i podniků. Například v jednom ze zbylých socialistických komplexů, kde se schovává známý klub Klondike, před několika lety otevřeli moderní kavárnu s výběrovou kávou ve stylu, na který jsou návštěvníci zvyklí spíše z větších měst.
Přeplněné hory
Kdo se dostane až k lanovce na Sněžku, toho může čekat nepříjemné překvapení - rozsáhlá fronta. „To je snad ještě větší než minule, a to jsme tu čekali tak hodinu,“ zoufá si například skupinka turistek ve středním věku jen co spatří frontu před lanovkou. „Čekali jsme to, ale máme malé děti, takže jít nahoru pěšky nepřichází v úvahu,“ říká.
„Nám to nevadí, my jdeme nahoru pěšky,“ říká naopak s úsměvem dvojice turistů z Olomouce, která má jiné starosti - nad horami se má za chvíli objevit déšť. Také oni jsou v Peci poprvé a návštěvu si pochvalují.
Na „přeplněnost“ nejvyšších českých hor v posledních letech opakovaně upozorňuje Krkonošský národní park. Lanovka denně přepraví až 2400 lidí, dalších až devět tisíc lidí se na vrchol dostane pěšky. Hory pod takovým počtem návštěvníků trpí - třeba proto, že mnozí z nich scházejí se stezek, a tím mohou narušit vzácné ekosystémy.
I přesto si ale starostka Semrádová stojí za tím, že první dojem z Pece pod Sněžkou je pro většinu lidí pozitivní. „Jsou návštěvníci, kteří přijedou a zamilují se. A jsou i tací, co se již nevrátí. Nicméně vidět a vyjet nebo vyjít na naši Sněžku je téměř povinnost každého občana,“ míní starostka.

Seriál Seznam Zpráv První dojem.
Seriál reportáží popisující autentické postřehy turistů v okamžiku, kdy poprvé navštíví některé z českých měst. Co je dokáže v Telči, Karlových Varech či Praze nadchnout, co překvapit či zaskočit? A co se má změnit, aby si města vylepšila vlastní „první dojem“?