Hlavní obsah

Malajsie zatkla Syřana, který žil sedm měsíců na kualalumpurském terminálu

V Malajsii zatkli Syřana, který žil sedm měsíců na letišti. (Video: Daniel Andrisák, Youtube.com)

 

Reklama

2. 10. 2018 21:03

Policie v Kuala Lumpuru zatkla Syřana, který žil 7 měsíců na tamním letišti. Syrský uprchlík nyní usiluje o azyl v Kanadě, pomoct mu ho získat má skupina dobrovolníků.

Článek

Malajsijská policie odvedla Hasana Kuntara z mezinárodního letiště v Kuala Lumpuru, kde tento šestatřicetiletý Syřan žil od března. Oznámil to dnes ředitel malajsijského imigračního úřadu, který čeká, až policie ukončí výslech. Úřad pak rozhodne, zda bude Kuntar deportován. Kuntar je v cizině, aby se vyhnul vojenské službě v Sýrii.

Syřan prožil sedm měsíců v tranzitním prostoru na letišti, teď je v policejní vazbě. Až policie Kuntara propustí, hodlá imigrační úřad kontaktovat syrské velvyslanectví a dohodnout deportaci. Proč byl Syřan z letiště odveden právě nyní, není jasné.

Když v Sýrii v roce 2011 začala občanská válka, pracoval Kuntar v pojišťovně ve Spojených arabských emirátech (SAE). Protože nesplnil vojenskou povinnost, nemohl si tam prodloužit pas. Do Sýrie se bál vrátit ze strachu, že bude zatčen, takže zůstal nelegálně v SAE, kde byl ale roku 2016 zadržen.

Nový pas nakonec získal, ale byl deportován do Malajsie, což je jedna z mála zemí, která Syřanům umožňuje vstup bez víz. Kuntar dostal tříměsíční turistické vízum a po jeho vypršení se pokusil neúspěšně dostat do Turecka. Odcestoval tedy do Kambodže, jež ho však poslala zpět. Od té doby žil na letišti a živil se jídlem, které mu nosil letištní personál.

Rodák ze syrské Suvajdy se pokoušel bez úspěchu získat azyl v Ekvádoru a Kambodži. Čile komunikoval na sociálních sítích, na nichž popisoval svůj život v právním vakuu. Podle BBC nyní usiluje o azyl v Kanadě, kde mu k tomu pomáhá skupina dobrovolníků.

Kuntarův osud připomíná film Stevena Spielberga Terminál s Tomem Hanksem v hlavní roli. Muž z východní Evropy v něm uvázne na newyorském letišti Johna F. Kennedyho, když přiletí těsně po vojenském převratu ve své zemi. S pasem neexistujícího státu nesmí vstoupit na území USA a čeká, až doma skončí občanská válka.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované