Hlavní obsah

Mapy.cz nasadily do boje proti koronaviru vlastní webové rozhraní

Foto: Seznam.cz

Aplikace Mapy.cz hlásí, že do boje proti viru se zapojilo více než 750 tisíc uživatelů.

Reklama

30. 3. 2020 15:03

Mapová aplikace Mapy.cz české internetové jedničky Seznam.cz vydala 20. března aktualizaci, jejímž cílem je pomoci snížit riziko přenosu koronavirové nákazy, a to díky sdílení polohových dat uživatelů.

Článek

Mapy.cz umějí svým uživatelům říci, že se pohybovali v blízkosti člověka pozitivně testovaného na koronavirus. Souhlas se sdílením své polohy dalo téměř 759 000 lidí.

Od dnešního dne také funguje webová stránka, která disponuje formulářem pro sebenahlášení v případě, že je člověk pozitivně testovaný na COVID-19. Cílem je mít co nejvíce spolupracujících uživatelů na jednom místě (nakažených, pozitivně testovaných či lidí čekajících na testy), protože možnost využít právě jejich polohové historie je klíčovou komponentou pro správné fungování algoritmu.

Foto: Seznam.cz

Takto se uživatel dozví, že se mohl dostat do styku s uživatelem pozitivně testovaným na koronavirus.

Firma Seznam.cz zároveň zřídila vlastní callcentrum ve spolupráci s odborníky a iniciativou COVID19CZ, které bude zadané informace testovaných lidí ověřovat. „V tuto chvíli připravujeme i propojení pro uživatele Google Maps,“ dodává Martin Jeřábek, manažer týmu Mapy.cz.

Aktualizujte si aplikaci

Pro možnost sdílet svá polohová data za účelem zastavení šíření koronavirové nákazy je potřeba aktualizovat mobilní aplikaci Mapy.cz. Ta po opětovném spuštění uživatelům automaticky nabídne souhlas se sdílením polohy.

„Věříme, že využitím sdílené aktuální polohy a historických dat o pohybu pozitivně testovaných lidí snížíme riziko přenosu koronaviru,“ říká k aktuální situaci Jeřábek. Aplikace pracuje se souborem anonymizovaných polohových dat. I přes tuto vychytávku je však nutné, aby lidé za všech okolností dodržovali bezpečnostní opatření a vládní nařízení pro minimalizování rizika nákazy.

Foto: Seznam.cz

Takto vypadá hlášení „bez kontaktu“.

„Řešili jsme, jak můžeme pomoci a nejen informovat. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli nevytvořit přímo v aplikaci mapu nákazy, ale vymyslet chytrý algoritmus, který bude pracovat s historií polohy uživatele. Díky tomu, že uživatel zapne sdílení polohy, tvoří její historii, a pokud například potká v obchodě někoho, u koho se později diagnostikuje nákaza, tak od nás dostane varování,“ vysvětluje Jeřábek.

Nastavení sdílení polohy lze v aplikaci kdykoli ukončit. „Data nikomu nepředáváme a po ukončení epidemie je smažeme. Řídíme se stávajícími podmínkami zpracování dat,“ upřesňuje Jeřábek. Současná aktualizace lokalizuje data pouze na území České republiky (bez ohledu na jazyk nastavení telefonu).

Zároveň vznikla speciální microsite, kde uživatelé najdou všechny potřebné informace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované