Hlavní obsah

Mayová jednala s Merkelovou o tom, jak zabránit brexitu bez dohody. Večer premiérku přijme Macron

Šéfkomentátor Seznamu Jiří Hošek o nynějším a nadcházejícím dění kolem brexitu. (Video: Jiří Hošek)

 

Reklama

9. 4. 2019 14:57

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý v Berlíně s britskou premiérkou Theresou Mayovou zhruba půldruhé hodiny hledala cestu, jak se vyhnout brexitu bez dohody. Němečtí pozorovatelé ale předem dávali najevo, že Mayová nemohla očekávat žádné konkrétní přísliby. Po jednání s Merkelovou zamířila Mayová za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, se kterým bude hovořit večer. O dalším postupu mají společně rozhodnout lídři všech zemí Evropské unie bez Británie ve středu.

Článek

Zatímco při rozhodování o tom, jakým způsobem a kdy vlastně Británie osmadvacítku opustí, Brusel i Berlín stále čekají na kroky Londýna, dnes v poledne to před berlínským kancléřstvím byla Mayová, kdo se nedočkal Merkelové. Ministerská předsedkyně proto zamířila přímo do sídla šéfky německé vlády, odkud ale zase po krátké době i s Merkelovou vyšla, aby se společně ukázaly fotografům.

Jednoduché zřejmě nebylo ani samotné jednání obou političek, při němž měly pozornost věnovat zejména požadavku Mayové na další odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit Unii 12. dubna, tedy tento pátek.

Třebaže mluvčí Merkelové v pondělí nechtěl uvést, jak se kancléřka na nový odklad dívá, z předchozích vyjádření se zdá, že by s dalším odložením termínu britského odchodu z evropského bloku nemusela mít při splnění určitých podmínek velký problém. Minulý týden totiž kancléřka uvedla, že do poslední chvíle bude bojovat za brexit s dohodou. Zároveň podotkla, že řešení musí najít především Londýn.

Jestli s sebou do Berlína Mayová, která bude večer jednat v Paříži i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, nějaké východisko přivezla, však není zřejmé. Žádná tisková konference se po schůzce obou političek neuskutečnila.

Mluvčí německé vlády během jednání pouze agentuře Reuters sdělil, že předchozí zpráva BBC o připravenosti Merkelové stanovit dobu trvání takzvané irské pojistky maximálně na pět let nemá žádný základ.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované