Hlavní obsah

Mezinárodní soutěž vín letos v Brně bude, je přeložena na září

Foto: Getty Images

Brno

Reklama

8. 6. 2020 22:43

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles se letos v Brně uskuteční, i když původní termín na přelomu dubna a května museli pořadatelé kvůli pandemii koronaviru zrušit.

Článek

Nový termín je stanovený na 3. až 6. září, řekl dnes novinářům jihomoravských hejtman Bohumil Šimek (ANO).

„Místo konání je stejné, pavilon B brněnského výstaviště. Nepředpokládá se účast degustátorů z jižní Ameriky a Asie, i vzorků bude letos asi o tisíc méně. Jsme ale rádi, že se soutěž podařilo přesunout, chceme aby se o jižní Moravě z vinařského hlediska vědělo,“ uvedl Šimek.

Mezinárodní soutěž vín Concours Mondial de Bruxelles je jednou z nejprestižnějších, nejpřísnějších a největších vinařských soutěží, hodnotitelé posuzují každoročně okolo 9000 vzorků z celého světa. Jde o soutěž putovní, i když nese název města, ve kterém se první ročníky konaly - Bruselu. O letošním ročníku v Brně se rozhodlo už loni, pandemie koronaviru ale původní termín zhatila.

„Ve hře bylo několik variant. Nejpesimističtější počítala s tím, že vína bude degustovat delší dobu pouze malá skupina odborníků z Belgie a okolí, protože před příchodem pandemie už byla část vzorků v Bruselu naskladněna. O náhradních termínech se uvažovalo buďto v červnu nebo v září, nakonec jsme dohodli variantu na září,“ řekl ČTK ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Pořadatelé chtěli původně s rozhodnutím počkat až do poloviny června, vzhledem k překládání velkému počtu konferencí a dalších akcí na podzim bylo nutné rozhodnutí uspíšit, aby byly v Brně volné ubytovací kapacity. Vzorky v soutěži bude totiž posuzovat 270 degustátorů z celého světa. Velká část z nich jsou novináři odborných periodik, což pro jižní Moravu znamená reklamu na světovém vinařském trhu. Velká část nákladů jde za belgickými pořadateli, Jihomoravský kraj přispěje na pořádání soutěže 2,5 miliony korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované