Článek
Karel Janeček je novým investorem a spolumajitelem esportového týmu Entropiq. „Je to odvětví budoucnosti,“ říká o investici Karel Janeček s tím, že v týmu figuruje jako podílník a předseda dozorčí rady. „Nemám velká procenta, přistoupil jsem později. Dohromady jsem do Entropiq a Ematiq investoval řádově desítky milionů korun,“ dodává Janeček.
Entropiq i Ematiq jsou společnosti, které pojí osoba nejúspěšnějšího českého hráče pokeru Martina Kabrhela. Zatímco Entropiq je první čistě profesionální esportový tým v Česku, Ematiq se soustředí na implementaci složité matematiky a dat do analýzy sportovních a esportových utkání.
Nová tvář týmu
„Zajímaly mě analýzy sportu, pravděpodobnosti a finanční matematika kolem toho. Martin Kabrhel je jeden z mých bývalých kolegů z RSJ,“ vysvětluje Karel Janeček, který se má stát i tváří týmu. „Příchod Karla Janečka nám může pomoci k rychlejšímu růstu, ale i k tomu, aby se rozšířilo všeobecné povědomí o esportu,“ říká Ondřej Drebota, provozní ředitel Entropiq.
Tým si už během prvního roku své existence připsal první úspěchy na české herní scéně. Na mistrovství republiky v počítačových a mobilních hrách získal ze tří možností jedno stříbro a ve hře PUBG a Hearthstone dokonce i dvě zlata.
Ambasadory týmu jsou například bývalý fotbalista Vladimír Šmicer nebo zápasník Makhmud Muradov. Teď se stane tváří i Karel Janeček. „S ním se otevírají další možnosti, dokáže oslovit zcela nové lidi,“ říká Drebota s tím, že aktuální ambicí Entropiq je uspět i na mezinárodní scéně.
Fenomén esport je vítězem korona krize. Proč ho sleduje stále víc lidí?
Hry jako full time job
„Ten provoz není levná záležitost. Už teď jsou naše náklady řádově desítky milionů korun ročně,“ říká Drebota s tím, že stejně jako „klasický sportovní tým“ i ten onlinový stojí na partnerstvích.
A stejně jako v klasickém sportu jsou i tady jednotlivé hry - třeba hráči e-fotbalu FIFA nebo hráči známé střílečky Counter-Strike. Jako v klasickém sportu i v tomto se mzdy hráčů odvíjejí od jejich kvality, úspěchů a popularity hry, na kterou se specializují.
„Mají to jako full time job. Platy v Česku se pohybují od tisíců do desítek tisíc korun měsíčně, na světové úrovni je to už však třeba i deset tisíc eur měsíčně,“ dodává Drebota.
Charitativní turnaj
Esportová organizace Entropiq oznámí vstup nového partnera v neděli na dobročinné akci Entropiq Charity Fifa Cup 21. Peníze vybírá na 12 konkrétních příběhů ve spolupráci s nadační platformou znesnaze21.cz.
Za tou stojí právě Nadační fond pomoci Karla Janečka. Znesnaze21.cz za první rok své existence vybrala v příspěvcích 52 milionů korun ve třech stovkách sbírek. Mezi nejúspěšnější sbírky patří například ta na pravidelný nákup potravin pro samoživitele nebo na nákup notebooků pro distanční výuku dětí v rodinách samoživitelů.