Hlavní obsah

Ministerstvo podalo v kauze nezveřejnění zprávy OLAF o Čapím hnízdu stížnost

Foto: Úřad vlády ČR

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).

Reklama

21. 5. 15:44

Ministerstvo financí podalo kasační stížnost proti verdiktu Městského soudu v Praze, že rozhodnutí resortu neposkytnout žadatelům zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům o dotační kauze Čapí hnízdo bylo nezákonné.

Článek

Uvedla to dnes Česká televize, které to řekl mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Podle něj ministerstvo trvá na tom, že nebylo možné zprávu zveřejnit kvůli probíhajícímu trestnímu řízení.

Pražský Městský soud rozhodnutí ministerstva ohledně zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) zrušil a vrátil věc k dalšímu projednání. Ministerstvo také musí spolku Kverulant, jehož správní žalobě soud vyhověl, uhradit náklady soudního řízení, které činí zhruba 11 000 korun.

V kauze čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO). Kverulant tvrdí, že právě v jeho zájmu ministerstvo zprávu neposkytlo. Ministerstvo u Městského soudu trvalo však na tom, že jeho postup byl zákonný a v době rozhodování podle jeho právničky Elišky Váňové existovala výjimka z poskytování informací. Žurovec po vynesení rozsudku řekl, že ministerstvo „neprodleně poté“, co jej v dubnu 2018 státní zastupitelství informovalo, že zveřejněním zprávy už nehrozí maření probíhajícího trestního řízení, zprávu poskytlo. MF podle mluvčího poslalo zprávu spolku 19. července 2018.

Předseda senátu Městského soudu Milan Tauber při vynesení rozsudku konstatoval, že ministerstvo své rozhodnutí opřelo o ustanovení informačního zákona, které se týká neposkytování informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení. „Jak je patrné již z jazykového výkladu ustanovení, informační výjimka se vztahuje pouze na informace o činnosti orgánů činných v trestním řízení. Požadovaná informace - závěrečná zpráva OLAF včetně příloh - zjevně informací o činnosti orgánů činných v trestním řízení není,“ podotkl v březnu soudce.

OLAF prověřoval udělení evropské dotace 50 milionů korun Farmě Čapí hnízdo od roku 2016. V prosinci 2017 vyšetřování ukončil s tím, že existuje podezření na dotační podvod. Závěry zaslal Ministerstvu financí, které 4. ledna 2018 zveřejnilo pouze tři odstavce závěrů. O týden později přinesly servery Aktuálně.cz a iHNED.cz kompletní znění zprávy. Ta se tedy nakonec dostala na veřejnost, ale neoficiální cestou.

Ministerstvo později zprávu Kverulantovi poskytlo, organizaci to ale neuspokojilo. „Kverulant má za to, že zpráva významné evropské instituce, která popisuje trestnou činnost premiéra, měla být veřejnosti poskytnuta hned, jak do republiky přišla,“ vysvětlila organizace.

Úkolem úřadu OLAF je odhalovat podvody s penězi EU, vyšetřovat je a bránit jim. V závěrech zprávy o vyšetřování Čapího hnízda psal o podezření na porušení českého národního práva i práva Evropské unie. Uvedl, že při žádosti o dotaci byly podány nepravdivé a neúplné informace.

Babiš nezávislost evropského úřadu zpochybnil a jeho vyšetřování označil za zpolitizované. Ministerstvo po obdržení zprávy OLAF oznámilo, že Farma Čapí hnízdo byla vyjmuta z evropského financování. Protože projekt přestal být financován z unijních peněz, OLAF se jím dále nezabýval.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované