Hlavní obsah

Ministryně Marksová chce víc otevřít jesle. Starostové se bojí, že to nezaplatí

Starostům se návrh ministryně Marksové zatím nezdá.

 

Reklama

1. 3. 2017 18:57

Navrhuje, aby byl zrušen limit 46 hodin měsíčně, do něhož lze dát dítě do jeslí bez toho, abyste přišli o nárok na rodičovský příspěvek.

Článek

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD chce matkám s malými dětmi do dvou let věku usnadnit návrat do zaměstnání a více pro ně otevřít jesle.

Navrhuje, aby byl zrušen nynější limit 46 hodin měsíčně, do něhož mohou matky využívat služeb jeslí bez toho, aby přišly o nárok na rodičovský příspěvek.

„Moc bych chtěla, aby toto omezení zmizelo," řekla Seznamu Marksová, která svůj návrh prosazuje do novely zákona o sociální podpoře.

„Samoživitelky, nebo rodiny s nižšími příjmy, kde rodiče dětí pracují, potřebují levné veřejné zařízení," říká ministryně. „Takové rodiny totiž nemají chůvu. Matky potřebují děti někam umístit, aby mohly jít do práce a vydělávat pro sebe a pro dítě.“

Politici o rychlejším čerpání rodičovského příspěvku.

Protože by takový návrh zvýšil počet dětí v předškolních zařízeních, jsou k němu opatrní zejména poslanci z hnutí Starostů a nezávislých.

Podle předsedy hnutí Petra Gazdíka je totiž zvýšení míst v jeslích i ve školkách pro obce finančně náročné a mnohé obce by na takovou změnu, s níž přichází ministryně Marksová, neměly.

I proto Gazdík její plán spojuje s novelou zákona o rozpočtovém určení daní, kterou ve Sněmovně navrhuje Liberecký kraj a podle níž by obce od příštího roku mohly dostávat vyšší podíl na vybrané dani z přidané hodnoty na úkor státního rozpočtu.

Sněmovna v prvním čtení ve středu novelu podpořila a podle Gazdíkova odhadu by to obcím vrátilo ročně zhruba pět miliard korun.

Obce se koneckonců i bez návrhu ministryně Marksové musejí na vyšší počet dětí v jeslích a školkách připravovat. Už na jaře minulého roku totiž prezident podepsal novelu školského zákona, podle níž mají mít od roku 2020 nárok na místo ve školce i děti od dvou let.

Reklama

Doporučované