Hlavní obsah

Místo plastů plechovky a motorový olej. Polsko vrací do Británie tisíc tun odpadu

Foto: Shutterstock.com

Čtyři desítky kontejnerů, které mířily do polských třídíren, měly obsahovat plast k recyklaci. Uvnitř bylo něco úplně jiného (Ilustrační snímek).

Reklama

19. 8. 2018 9:10

Vyvážet nelegální odpad je proti evropským předpisům. Kvůli tisícitunovému nákladu jsou nyní vyšetřovány tři firmy.

Článek

Polsko vrací tisíc tun nelegálního odpadu, který se do země dostal z Velké Británie. Informuje o tom investigativní platforma organizace Greenpeace Unearthed.

45 kontejnerů, které mířily do polských třídíren odpadu, měly podle označení obsahovat plast k recyklaci. V přístavu v Gdyni byl náklad zadržen a ukázalo se, že jsou uvnitř krabice, plechovky, obaly od čisticích prostředků a motorový olej.

Britská agentura pro životní prostředí podle serveru The Independent potvrdila, že spolupracuje s úřady kvůli navrácení odpadu zpět k britským břehům. Zároveň bylo zahájeno vyšetřování tří firem.

Velká Británie začala hledat další alternativní destinace pro množství odpadu, které vyváží, poté, co Čína zakázala dovoz odpadu ze zahraničí. Thajsko a Malajsie dočasně zakázaly dovoz plastů a Polsko se snaží reagovat na vlnu toxických požárů na skládkách odpadu.

Mnoho zemí v současné době spoléhá na vývoz vlastního plastového odpadu do zahraničí. Export nelegálního odpadu je ale porušením evropských předpisů. Hrozí za něj pokuty i vězení. Šéf agentury pro životní prostředí James Bevan před dvěma lety uvedl, že zločin spojený s vyvážením odpadu stojí Velkou Británii 1 miliardu liber ročně.

Reklama

Doporučované