Hlavní obsah

Mladá Češka na jeden den vládne Instagramu britské královské rodiny

Foto: instagram.com/theroyalfamily/

Jednou z pěti vítězů Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu je i Češka Tereza Stiborská.

Reklama

12. 8. 2020 18:04

Čtyři lidé z celého světa dostali neopakovatelnou šanci – na 24 hodin ovládnout oficiální instagramový účet britské královské rodiny. Přestože zákony pravděpodobnosti výběru zrovna nefandí, mezi vyvolené se dostala i mladá Češka.

Článek

Středa 12. srpna může být úplně obyčejným dnem, pokud jste se nezapojili do soutěže o Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu (DofE) a porota nerozhodla, že zrovna vy jste ten, co si zaslouží zvítězit. Cena je při Světovém dni mládeže už čtvrt století věnována lidem ve věku od 14 do 24 let. A velkým lákadlem letošního ročníku byla mimo jiné šance stát se na 24 hodin tváří instagramových stories oficiálního účtu britské královské rodiny s více než osmi miliony sledujících.

Program cílí na osobní rozvoj a jde jen o to, aby se každý věnoval tomu, co ho baví a šel si za svým cílem. Výsledkem pak může být třeba sympatická zmínka v životopisu či benefity pro studium v zahraničí. Letos je i tento program podtržen koronavirovou pandemií a všichni vybraní vítězové se během ní věnovali ušlechtilým aktivitám, dobrovolničení a pomoci druhým.

Nadační program DofE, jehož patronem je manžel Jejího Veličenstva královny Alžběty II., princ Philip, vévoda z Edinburghu, poslední roky přenechává slovo mladším. I letos proto mládež z celého světa oslovil princ Edward, hrabě z Wessexu.

„Pro všechny mladé lidi, kteří se angažují během pandemie, pečují, dobrovolničí nebo jsou mezi klíčovými pracovníky, a obzvlášť pokud jsou členy DofE, patří vám obrovský dík. Tento Mezinárodní den mládeže chceme na počest těch, kterým tento den patří, přenechat prostor na našem oficiálním instagramovém účtu a ukázat příběhy několika inspirativních lidí z celého světa, aby mohli ukázat, čím dělají svět rozdílným. Tady jsou,“ říká Edward v posledním instagramovém příspěvku účtu The Royal Family.

Foto: instagram.com/theroyalfamily/

Jeden z instagramových příběhů vložených Terezou.

„Ahoj, dobří lidé, zdravím vás z Keni! Jmenuji se Gregory a je mi dvacet let. V rámci své aktivity se zajímám o zemědělství, konkrétně zvýšení zemědělské produkce,“ představuje se první z vítězů. Gregory představuje jejich rodinnou farmu, na které pěstuje jídlo nejen pro svou rodinu, ale i vesnici. A po několika instagramových stories s keňským mladíkem… „Ahoj, jmenuji se Tereza a jsem z České republiky!“

Studentka psychologie Tereza Stiborská už před pandemií dobrovolničila v rámci programu DofE i mimo něj. Jak vysvětluje ve svých stories zveřejněných na Instagramu britské královské rodiny, před pandemií se starala o paní na vozíčku, se kterou chodila na procházky, povídala si s ní a trávila s ní čas. Po příchodu koronaviru se přeorientovala na pomoc skrze sociální sítě a věnovala svůj čas těm, kteří pociťovali sklíčenost a samotu, zejména pak v období Velikonoc, kdy lidé nemohli navštěvovat duchovní místa. Mimo jiné také šila roušky a zásobovala jimi sousedství.

Kromě Gregoryho z Keni a Terezy z Česka získala ocenění i dvojice Metta a Jordan z Indonésie a Rochelle z Kanady.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované