Hlavní obsah

Kultura: Mňága a Žďorp o připravované desce. Kde jsou třecí plochy kapely?

„Jakýkoli pohyb vpřed je tření,“ vysvětlují hudebníci název připravované desky. (Video: Tereza Willoughby, Seznam.cz)

Kapela Mňága a Žďorp chystá čtrnáctou desku s názvem Třecí plochy. Na nahrávání vybírá prostředky pomocí veřejné sbírky, která míří do finále.

Článek

Legendy z Valmezu začaly experimentovat s crowdfundingovými kampaněmi už v roce 2014, kdy chtěly nahrát desku v Číně. „Neberu to už jako škemrání o peníze,“ vypráví frontman Petr Fiala o počáteční nejistotě. „Je to vyjádření důvěry od fanoušků, kteří si vlastně koupí desku v předprodeji.“ S nadsázkou dodává, že jediný, kdo z kampaně nemá radost, je paní na poště v Rožnově, odkud pak kapela desky rozesílá.

Odkaz na kampaň najdete ještě týden zde: https://www.startovac.cz/projekty/mnaga-a-zdorp-treci-plochy/

Třecí plochy se budou točit na jaře ve studiu Sono. Prvním singlem z chystané nahrávky se stala coververze J.A.R. s názvem Je to nejistý. Zbytek skladeb kapela vyzkouší během letních koncertů. Deska vyjde v září. „Chceme, aby byla co nejvíc handmade. Vymýšlíme podle toho nástroje, které použijeme, včetně hraní na skleničky,“ prozrazuje Fiala.

Kdo bude na desce hostovat? Proč se jmenuje Třecí plochy? Vznikají někdy třecí plochy mezi členy kapely? A jaký rozdíl vidí Petr Fiala v koncertování před třiceti lety a nyní? Sledujte ve videu výše.

Video je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby. Pořad vysíláme v premiéře každý pátek od 20 hodin na celoplošné Televizi Seznam.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Corbyn chce nové volby, pokusí se vyslovit nedůvěru Mayové

  Lídr britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn bude usilovat o to, aby parlament vyslovil nedůvěru premiérce Therese Mayové a britští voliči šli k předčasným volbám. Britským médiím to řeklo několik labouristických poslanců, jejichž strana získává v posledních průzkumech náskok před vládnoucími konzervativci. Mayová sice čelí od pátečního třetího odmítnutí brexitové dohody rostoucímu tlaku na odstoupení i z řad své vlastní strany, většina toryů se však kvůli hrozící volební prohře cestu k novým volbám otevřít nechystá.

 • Tymošenková nevěří průzkumům a tvrdí, že postupuje ona

  Volební štáb bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové označil průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama Tymošenková dnes na tiskové konferenci po oznámení prvních odhadů řekla, že spolu s vítězem prvního kola Volodymyrem Zelenským postupuje do druhého kola ona.

 • Průzkum: Zelenskyj a Porošenko jdou do druhého kola voleb

  Dnešní první kolo ukrajinských prezidentských voleb s odstupem vyhrál herec Volodymyr Zelenskyj, do druhého kola by měl spolu s ním postoupit dosavadní prezident Petro Porošenko. Vyplývá to z průzkumu provedeného u volebních uren, jehož výsledky byly zveřejněny po uzavření volebních místností.

  Zelenskyj podle průzkumu získal přes 30 procent hlasů, Porošenko necelých 18 procent. Expremiérka Julija Tymošenková by na třetím místě měla dostat kolem 14 procent hlasů. Ústřední volební komise obdržela kolem 1700 stížností na porušení volebních pravidel, žádné vážnější problémy ale průběh hlasování nenarušily, napsala agentura Unian.