Hlavní obsah

Moderní vybavení a infrastruktura, Sobotka se Stropnickým probral priority armády

 

Reklama

29. 11. 2016 16:28

Premiér Sobotka se sešel s ministrem obrany Stropnickým v rámci bilančního kolečka.

Článek

Ministerstvo obrany by se mělo ve zbytku volebního období soustředit na revitalizaci vojenské infrastruktury a akvizice. Po dnešní bilanční schůzce s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Armáda musí mít moderní vybavení a pořizovat to, co skutečně potřebuje, uvedl premiér na tiskové konferenci.

Sobotka po jednání se Stropnickým ocenil finanční stabilizaci resortu. „Dnes je možný rozvoj, je možné modernizovat armádu a plnit spojenecké závazky," uvedl. Podařila se podle něj také nová branná legislativa a zlepšení platových podmínek vojáků z povolání. Premiér ocenil i vystupování vojáků v zahraničních misích. „Mají dobrou pověst, jako profesionálové, kteří odvádějí dobrou práci," řekl.

Ministerstvo by se mělo podle něj soustředit na to, aby vojáci měli adekvátní a moderní vybavení. „Aby občané a daňoví poplatníci viděli, že navyšování výdajů přináší konkrétní výsledky," řekl Sobotka. Ministerstvo musí akvizicím věnovat prvořadou pozornost, nákupy musí být efektivní a týkat se toho, co armáda potřebuje, dodal premiér. Žádá i revitalizaci vojenské infrastruktury a její efektivní rozložení po Česku.

Za důležité považuje plnit koaliční závazek, aby v roce 2020 Ministerstvo obrany dostávalo 1,4 procenta HDP. „Bude to důležitý signál navenek i dovnitř. Nemělo by smysl se bavit o dvou procentech, pokud nebudeme v roce 2020 schopni dávat 1,4 procenta," vysvětlil Sobotka. Stropnický řekl, že takové navyšování je reálné a nepohybuje se v kategorii fikce.

Co se týče akvizic, Stropnický řekl, že by chtěl dokončit nákupy za zhruba 25 miliard korun. „Je celá řada velkých projektů, jako jsou radary, vrtulníky, které jsou v pokročilé fázi rozpracování. A věřím, že tato vláda bude moct některé tyto záležitosti dotáhnout," uvedl ministr.

Reklama

Související témata:

Doporučované