Hlavní obsah

Valachová chce upravit pravidla pro povinnou maturitu z matematiky

 

Reklama

22. 11. 2016 11:41

Ministryně školství navrhuje o dva roky odložit povinnou maturitu z matematiky na odborných školách.

Článek

Ministryně školství navrhuje o dva roky odložit povinnou maturitu z matematiky na odborných školách.

Povinná maturita z matematiky by měla být od roku 2021 pouze na školách, které poskytují všeobecné vzdělání. Na odborných školách začne o rok až dva později. Nebude se týkat uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů. Na dnešní tiskové konferenci to řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Obory s povinnou maturitou z matematiky stanoví nařízení vlády, s nímž dnes hodlá seznámit premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Při schvalování novely školského zákona, která obsahovala povinnou maturitu z matematiky, se počítalo s tím, že od roku 2021 bude tato zkouška povinná pro zhruba šest desítek oborů, kde se matematika vyučuje nejintenzivněji. Ministryně nakonec rozhodla, že hned na jaře 2021 bude pouze ve školách poskytujících všeobecné vzdělání.

Valachová předloží dvě varianty, v nichž budou mít střední odborné školy odložený start povinné maturity z matematiky na rok 2022 nebo 2023. „Maturita z matematiky by se vedle uměleckých netýkala také zdravotnických a sociálních oborů," doplnila.

Hlavním důvodem navrhovaného odkladu povinné maturity na odborných školách jsou připravované změny financování regionálního školství, které by měly být spuštěny v roce 2018. Školy už nebudou placeny podle počtu žáků, takže by nemusely bojovat o každého žáka, řekla ministryně. Navíc by nový systém financování měl umožnit dělení tříd na výuku matematiky do skupin, což by mohlo zlepšit kvalitu výuky tohoto předmětu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované