Hlavní obsah

Moravské divadlo nastudovalo jako poctu Karlu Hašlerovi hru Podskalák

Foto: https://operaplus.cz, zdroj Facebook

Moravské divadlo Olomouc, Podskalák 2021: Lucie Kordová, Vojtěch Pačák.

Reklama

28. 2. 2021 17:31

Soubor opery a operety Moravského divadla v Olomouci nastudoval lidovou operetu Podskalák. Premiéra byla původně naplánovaná na polovinu února.

Článek

Premiéru muselo kvůli protiepidemickým opatřením divadlo zatím odložit, uvede ji po otevření divadelních scén. Tvůrčí tým i přes nemožnost uvést zatím inscenaci před zraky diváků pokračuje v přípravách. Inscenace je poctou písničkáři Karlu Hašlerovi, který před 80 lety zemřel v koncentračním táboře Mauthausen.

„Podskalák patří k lidovým operetám, které mají své obdivovatele v různých věkových kategoriích. A přesně to byl důvod, proč jsem se rozhodl tento titul zařadit do repertoáru Moravského divadla. Chceme touto inscenací udělat radost všem, kdo o to stojí,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. „Zatím zkoušíme pro vlastní radost a potěšení a až to situace dovolí, budeme hrát pro potěšení ostatních,“ uvedla režisérka Dagmar Hlubková.

V inscenaci účinkují téměř všichni sólisté opery a operety Moravského divadla a několik hostů – ze soubory činohry Václav Bahník, který alternuje roli Saturnina Brambora s hostujícím Václavem Morysem. V roli Františka Havelského se představí Roman Harok, kterého už olomoucké publikum zná z operetní inscenace Na tý louce zelený. Posledním hostem je Jiří Kovář v úloze harmonikáře Bendy.

Písně Karla Hašlera mají v národním povědomí zcela mimořádné postavení a některé z nich díky své prostotě a upřímnosti zlidověly. Proto tvůrci k původním hudebním číslům operety přidali dalších deset písní, které jsou výběrem toho nejlepšího a nejznámějšího z Hašlerovy tvorby. Některé z nových písní zazní v orchestrální instrumentaci Karla Mládka, další v komorní úpravě pro harmoniku a kytaru.

Moravské divadlo muselo kvůli přetrvávajícím opatřením pozměnit dramatický plán. Premiéry jsou náročné také pro členy souboru – hry jsou sice nazkoušeny, ale dosud se nehrály před diváky. Opakované předělávání hracích plánů a termínů premiér je velmi časově a psychicky náročné, protože jedna změna často vyvolá dominový efekt a je třeba plán předělat.

Reklama

Doporučované