Hlavní obsah

„Mrzutý oportunista…“ Trump zkritizoval lídra republikánů v Senátu

Foto: Profimedia.cz

Americký exprezident Donald Trump.

Reklama

17. 2. 6:48

Mitch McConnell v sobotu prohlásil, že exprezident je podle něj morálně zodpovědný za lednový vpád svých příznivců do budovy Kongresu, ale při hlasování o ústavní žalobě proti Trumpovi se vyslovil pro jeho osvobození.

Článek

Bývalý americký prezident a republikán Donald Trump zkritizoval v úterý šéfa republikánů v Senátu Mitche McConnella a vyzval svoji stranu, aby se k němu otočila zády,

„Mitch je zasmušilý, mrzutý a zamračený politický oportunista, a pokud republikánští senátoři zůstanou na jeho straně, už nikdy nevyhrají,“ napsal Trump podle stanice CNN v prohlášení. „Nikdy neudělá, co bude potřeba, co bude správné pro naši zemi. V nutných a vhodných případech budu podporovat v primárních volbách protivníky, kteří souzní s myšlenkou ‚učiňme Ameriku opět velikou‘ a s politikou Ameriky na prvním místě.“

Trump, od svého odchodu z Bílého domu poměrně zdrženlivý, tak svému někdejšímu spojenci a dlouholetému členovi Kongresu vyhlásil otevřenou válku, napsala agentura AFP. Ta krok vnímá jako názorový rozchod poukazující na rozdělení uvnitř Republikánské strany.

Demokraté podali ústavní žalobu na Trumpa za jeho roli při násilnostech v Kongresu, na který 6. ledna zaútočil dav Trumpových stoupenců. Zákonodárci ten den měli na programu potvrzení výsledků prezidentských voleb, v nichž zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. Nepokoje stály život 5 lidí.

Pro odsouzení Trumpa v procesu ústavní žaloby kvůli podněcování ke vzpouře hlasovalo 57 senátorů ze 100, k dosažení potřebné dvoutřetinové většiny chybělo deset hlasů. Pro bylo i sedm republikánů, což je v takzvaném impeachmentu nejvíce. Za poslední rok je to podruhé, co Trump ústavní žalobu přestál a byl osvobozen.

McConnell v sobotu prohlásil, že Trump ostudně porušil své prezidentské povinnosti. Připomněl, že někdejší šéf Bílého domu by také mohl být souzen podle trestního práva. Proti jeho odsouzení v Senátu tento vlivný republikánský politik hlasoval kvůli tomu, že proces proti Trumpovi po skončení jeho funkčního období považoval za protiústavní.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované