Hlavní obsah

Muž, který zapálil byt, kde zemřelo 11 lidí, stráví zbytek života ve vězení

Foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Panelák, kde došlo k tragédii.

Reklama

17. 9. 9:34
aktualizováno • 17. 9. 13:00

Obviněný z požáru v Bohumíně s 11 oběťmi asi ve vězení stráví zbytek života. Dle zástupce poškozených přijal nabídku na doživotí. Musí to potvrdit soud.

Článek

Jeden ze zmocněnců poškozených Petr Kausta to řekl dnes během jednání v budově krajského soudu. Podle Kausty se obviněný doznal ke všem skutkům, tedy k vraždě a obecnému ohrožení, z nichž byl obviněn. Přijal také nabídku státního zástupce na doživotní trest vězení.

Státní zástupce Michal Król dnes řekl novinářům, že uzavřeli dohodu o vině a trestu, v níž muž obžalovaný z vraždy a obecného ohrožení přijal doživotní vězení. Nesouhlasil ale s dohodou ohledně náhrady škody. Obsah dohody musí schválit soud. Podle Króla by se to mohlo stát do dvou měsíců. Pozůstalí po obětech už dávali dřív najevo, že s dohodou nesouhlasí a chtějí klasický soudní proces.

Proč to udělal? O to se mi jedná! Proč upálil nevinné lidi?
Milan Bernat, při požáru přišel o jedenáctiletou vnučku, syna a jeho přítelkyni

Obviněný dnes podle Króla vypadal smířený s osudem a moc nemluvil. „Ke všemu se přiznal,“ řekl. Dohodu o náhradě škody chtěl muž nechat na rozhodnutí soudu. „Má na to právo,“ řekl Król. Nároky poškozených se tak bude zabývat soud, když bude dohodu schvalovat. Relativně nový právní institut dohody o vině a trestu má odlehčit soudům a urychlit soudní řízení. V tomto případě by znamenal, že muž se vyhne soudnímu procesu s výpověďmi svědků a dokazováním.

„Proč to udělal? O to se mi jedná! Proč upálil nevinné lidi?“ ptal se dnes po příchodu k soudu šedesátiletý Milan Bernat. Při požáru přišel o jedenáctiletou vnučku, syna a jeho přítelkyni. „Stále nás to trápí,“ dodal.

Poškozených dnes přišlo do budovy soudu jen pár. Další zastupovali advokáti. „Situace je pro ně tíživá. Proto tady nechtějí být,“ řekl právník Kausta před jednáním. Dodal, že jeho klienti vyčíslili své nároky v řádu milionů korun a za přijatelný trest považují jen doživotí. Další skupinu poškozených zastupuje Jaromír Parobek. I on a jeho klienti požadují doživotí. „Navíc nesouhlasí s uzavřením dohody,“ řekl Parobek. Dodal, že s uspokojením finančních nároků poškozených za psychickou či materiální újmu příliš nepočítá, a to hlavně kvůli předpokládané délce trestu.

Dohodu o vině a trestu mezi obviněným a státním zástupcem lze od loňska nově uzavřít u všech trestných činů včetně zvlášť závažných zločinů. Z dohod uzavíraných v posledním čtvrtletí loňského roku u zvlášť závažné kriminality se nejvíce týkalo drogových deliktů, následovaly loupeže, zneužití pravomoci a další trestné činy. Dohodu musí schválit soud s přihlédnutím k zájmům poškozených.

Požár panelového domu vypukl loni 8. srpna odpoledne. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej opustila manželka a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem. Právě dveře tohoto bytu polil muž podle policie přineseným benzínem a zapálil. V bytě bylo 15 lidí, konala se tam zrovna oslava narozenin.

Oheň v bytě zahubil útočníkovu manželku, syna, vnuka a jeho matku. O život přišly i další dvě děti pozvané na oslavu. Dalších pět lidí zahynulo po pádu z okna, když se snažili plamenům uniknout. Čtyřem dalším se podařilo z bytu uniknout přes balkon.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované