Hlavní obsah

MŽP podpoří environmentální výuku 40 miliony korun

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 2. 21:44

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolní 40 milionů korun na projekty environmentálního vzdělávání. Podpoří například programy, které učí děti o udržitelné spotřebě či prevenci vzniku odpadů.

Článek

Za MŽP o dotaci informoval ČTK Ondřej Charvát v dnešní tiskové zprávě.

Podle MŽP půjde 25 milionů korun přímo na environmentální výuku a výchovu, zbylé peníze resort určil na tvorbu metodik či vzdělávání učitelů v této oblasti. Jde o třetí výzvu pro tuto oblast. V minulých dvou letech si organizátoři těchto projektů rozdělili celkem 80 milionů korun. Výzva je součástí Národního programu Životní prostředí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zdůraznil přínos těchto vzdělávacích projektů a to, že u dětí podporují vztah k životnímu prostředí. „Z našich zkušeností víme, že je o peníze na vzdělávání zájem a dotace vždy najdou smysluplné uplatnění,“ doplnil ministr k dotaci.

Mezi témata programů, které chce resort přednostně podpořit, patří ty zaměřené na osvětu o změně klimatu, udržitelné spotřebě a předcházení vzniku odpadů.

„Důraz je kladen rovněž na venkovní výuku v kontaktu s přírodou, místně zakotvené učení a výuku v online prostředí pro období omezené klasické školní výuky,“ dodal Charvát.

Peníze podpoří organizaci a rozvoj dlouhodobých osvětových programů různého dosahu. Peníze na vzdělávání učitelů a lektorů pak bude možné využít k pořádání odborných konferencí a seminářů nebo nákupu pomůcek.

„Dotace žadatelům pokryje až 70 procent z celkových způsobilých výdajů, navíc 30 procent jim poskytneme zálohově formou jednorázové platby. Po doložení skutečných výdajů provedeme vyúčtování a vyplatíme zbytek dotace,“ popsal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Oproti dřívějšku tak podle něj žadatelům odpadne starost se získáním peněz pro rozjezd projektů. Zatímco na vzdělávací projekty mohou žadatelé získat na jeden projekt maximálně tři miliony korun, v sekci cílící na tvorbu metodik a vzdělávání učitelů je nejvyšší možná výše 1,5 milionu korun.

Výzva je určena pro školy, veřejnou správu a odbornou veřejnost. Podle resortu si mohou o dotaci požádat právnické osoby, které splní podmínky výzvy, s výjimkou obchodních společností, organizačních složek státu a politických stran a hnutí.

Příjem žádostí začne 15. března a potrvá do konce letošního května. Projekty podpořené z dotace pak musí úspěšní žadatelé realizovat nejpozději do konce roku 2024.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované