Hlavní obsah

Na Korejském poloostrově začalo odstraňování min z bezpečnostní oblasti na hranicích Severní a Jižní Koreje

Foto: AP

V září se sešli vůdci Severní a Jižní Koreje, aby jednali o denuklearizaci poloostrova.

Reklama

1. 10. 2018 18:12

Vojáci ze Severní a Jižní Koreje začali odstraňovat přes více než 800 000 pozemních min nacházejících se podél hranice mezi Severní a Jižní Koreou na území Pchjongjangu.

Článek

Severní a Jižní Korea dnes začaly s odstraňováním min v části demilitarizovaného pásma na společné hranici. Informovalo o tom podle agentury AFP jihokorejské ministerstvo obrany. Soul a Pchjongjang tak plní dohodu, kterou uzavřeli jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un na svém třetím summitu minulý měsíc.

Demilitarizované pásmo dlouhé 250 kilometrů rozděluje Korejský poloostrov od konce korejské války v roce 1953. Navzdory svému názvu zůstává jednou z nejpřísněji vojensky střežených hranic světa.

Experti odhadují, že za korejské války a po ní bylo podél hranice položeno kolem dvou milionů min, aby se zabránilo infiltraci ze strany nepřítele. Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950–1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím a ne podpisem řádné mírové smlouvy.

V letošním roce se ale vztahy mezi oběma Korejemi výrazně zlepšily poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un pozastavil jaderné a raketové testy a slíbil pracovat na denuklearizaci Korejského poloostrova. Na zářijovém summitu se vůdci KLDR a Jižní Koreje dohodli, že podniknou kroky ke snížení vojenského napětí na společné hranici.

Jihokorejské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že obě země zahájily odminovací operace ve Společném bezpečnostním území (Joint Security Area, JSA), které se nachází v pohraniční vesnici Pchanmundžom.

Společné bezpečnostní území měří necelou polovinu kilometru čtverečního a jeho středem probíhá demarkační linie dělící území na severní a jižní sektor. Severokorejští a jihokorejští vojáci jsou zde od sebe vzdáleni pouhých pár metrů. Území je často využíváno k mezikorejským jednáním a bylo také dějištěm prvních dvou summitů Muna a Kima v dubnu a květnu.

Na základě dohody by během 20 dní měly být ze Společného bezpečnostního území odstraněny veškeré miny, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany v prohlášení. Podle něj odstraňování min probíhá na obou stranách hranice, Severní Korea ale tuto informaci zatím nepotvrdila, napsala agentura AFP.

Dohoda rovněž zahrnuje odstranění strážních stanovišť ze Společného bezpečnostního území, k němuž mají armády obou zemí přistoupit po dokončení odminovacích prací. Vojáci, kteří v JSA zůstanou, nebudou ozbrojeni.

Odstraňování min dnes začalo také v demilitarizovaném pásmu v provincii Kangwondo na východě Jižní Koreje. Severní a Jižní Korea plánují v této oblasti první společné pátrání po pozůstatcích vojáků zabitých během korejské války v 50. letech. Pátrání se soustředí na lokalitu zvanou Arrow Head Hill, kde se uskutečnila jedna z nejkrvavějších bitev korejské války. Podle Soulu by se na místě mohly nacházet pozůstatky asi 300 jihokorejských a spojeneckých vojáků, jakož i blíže neupřesněný počet pozůstatků čínských a severokorejských vojáků, napsala agentura AP.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované